Concluzia lui Adrian Mutu, după U Cluj – Rapid, 0-0: „Nu mai vorbim de tactică, n-are rost”

Universitatea Cluj a terminat la egalitate cu Rapid, 0-0, pe Cluj Arena, în primul meci din etapa a 23-a a Superligii.

Gazdele ar fi putut avea un penalty, după o fază petrecută în careul oaspeților, în minutul 66.

Rapid e pe poziția a treia a SuperLigii, cu 42 de puncte, iar Universitatea Cluj pe 13, cu 23 de puncte.

„A fost un teren greu, noi tot timpul mergem la victorie. Și astăzi, în ciuda condițiilor, am avut ocaziile mai clare. Ne nemulțumește pe undeva rezultatul, asta e mentalitatea noastră și asta vreau eu să implementăm la această echipă. Am încercat să ne adaptăm pe un noroi incredibil, nu mai vorbim de tactică, n-are rost. A fost un meci care pe care, de luptă, orice greșeală putea să coste ambele echipe, trebuia să fim atenți și la pase. E important că băieții au terminat meciul sănătoși.

L-am schimbat la pauză pe Kait, el avea o problemă mai veche. Cel mai important asta e, că băieții sunt sănătoși. Am avut ocazii chiar la începutul meciului, minutul 7-8, dacă marcam atunci, altfel ar fi fost. Respectăm adversarul, au jucat cu 5 (n.r. în apărare) dar au încercat să facă jocul și îl felicit pe Sabău. Dar, dacă luam gol, era greu să egalăm, terenul nu te ajută. A fost o strategie și în funcție de condițiile pe care le aveam.

Săptămâna asta va mai veni un jucător, o să vedeți când o să-l prezinte clubul”, a spus Adrian Mutu.

Stiri recente

FR de Canotaj, alături de Fundaţia Super, lansează programul „Super Sportivi”

Federaţia Română de Canotaj a lansat programul „Super Sportivi”, o iniţiativă strategică dedicată promovării valorilor sportului de performanţă şi...