Te asteptam si pe retelel sociale

Liga I

CFR Cluj – Universitatea Craiova 4-1

Liderul CFR 1907 Cluj, a invins, sambata seara, pe teren propriu, formatia Universitatea Craiova, cu scorul de 4-1, intr-un meci din etapa a XX-a a Ligii I.

Elevii lui Ioan Andone au deschis scorul repede, prin Semedo (‘9). Atacantul portughez a scapat spre poarta aparata de Banica si nu l-a iertat pe nefericitul portar oltean.

Bucuria gazdelor a durat numai un minut, Florin Costea reusind sa fructifice pasa excelenta a unui coechipier.

Clujenii au spulberat sperantele oaspetilor in minutul 30, dupa o lovitura libera executata inselator de Trica si deviata usor de argentinianul Fabbiani (foto). Craiova nu a mai avut forta in repriza secunda, iar gazdele au marcat inca doua goluri. In minutul 76, cei doi fundasi centrali ai oltenilor, Stoica si Dananae, s-au invitat reciproc sa respinga o minge simpla, care a ajuns pana la urma la acelasi Fabbiani. Surprins de cadoul primit, masivul atacant al formatiei din Griua l-a executat pentru a doua oara pe Banica. In superioritate numerica din minutul 81, dupa ce Dananae a primit rosu direct pentru o intrare dura la Culio, liderii Ligii I au inchis tabela in primul minut al prelungirilor prin Trica.

Fara probleme de arbitraj

Contestat inainte de partida de pe stadionul „Dr. Constantin Radulescu”, tanarul central Istvan Kovacs a condus meciul impecabil. Arbitrul din Carei a acordat patru cartonase galbene gazdelor, unul singur Universitatii Craiova, si l-a eliminat corect pe Dananae. Brigada a fost completata, la cele doua margini, de Octavian Sovre si Dorin Mudura.

In repriza secunda, spiritele s-au incins in peluza care ii gazduia pe fanii celor doua formatii. Putinii sustinatori ai echipei vizitatoare i-au atacat pe fanii clujeni cu bete de steag si scaune, cei din urma au ripostat, insa interventia prompta a stewarzilor a evitat escaladarea violentelor.

Gazdele au in acest moment un avans de opt puncte fata de locul secund, ocupat de Rapid, care a pierdut pe teren propriu, scor 1-2, cu Universitatea Cluj.

CFR Cluj: Hirschfeld – Tony, Cadu, Galiassi de Sousa (Sandberg 80), Dorsin – Trica, Leao (Dubarbier 75), Dani, Culio – Fabbiani, Semedo (Peralta 85). Antrenor: Ioan Andone

Universitatea Craiova: Banica – Rose, Stoica, Mitchell, Dananae – Prepelita, Ionescu (Barboianu 90), Dilevski – Tanasa (Wobay 61), Baird, Costea. Antrenor: Nicolo Napoli

Cartonase galbene: Leao 33, Dorsin 56, Semedo 68, Dubarbier 78 / Mitchell 68

Cartonas rosu: Dananae 81

In tribunele stadionului „Dr. Constantin Radulescu” au fost prezenti putin peste 10.000 de spectatori.