Belarus a egalat la puncte România

În primele două partide ale zilei din Grupa G a preliminariilor lui Euro 2008, Belarus a învins cu 2-1 în deplasare Luxemburgul iar Albania şi Slovenia au încheiat la egalitate, 0-0.

Cu fraţii Alexander şi Viacheslav Hleb titulari şi cu fostul stelist Vasili Hamutovski rezervă, Belarus a avut viaţă grea în Luxemburg şi s-a impus la limită, 2-1, după un meci la fel de echilibrat precum o arată şi scorul.

Oaspeţii au condus cu 2-0, goluri Kalachev în minutul 25 şi Kutuzov în minutul 54, gazdele au redus din diferenţă în minutul 68 prin Sagramola şi doar plusul de experienţă al unor jucători precum Alexander Hleb sau Kutuzov a făcut ca gazdele să nu obţină puncte.

De altfel chiar şi statisticile meciului au prezentat echilibrul meciului, şuturi 12-7 Belarus, pe poartă 6-4 Belarus, cornere 7-6 Luxemburg, posesia balonului 51 % Belarus – 49 % Luxemburg.

Într-un alt joc, la Tirana, Albania şi Slovenia au încheiat la egalitate, 0-0, după un meci dominat clar de gazde, 18-8 şuturi, 4-2 pe poartă, 5-0 cornere, 54 % – 46 % posesia balonului.

În acest moment, în grupa G, Olanda are 10 puncte din patru meciuri, Bulgaria are opt puncte din patru meciuri, România are şapte puncte din trei meciuri, Belarus are şapte puncte din cinci meciuri, Slovenia are patru puncte din patru meciuri, Albania are două puncte din patru meciuri iar Luxemburg are zero puncte din patru meciuri.

În alte partide încheiate până acum, Kazahstan – Serbia 2-1, Scoţia – Georgia 2-1, Feroe – Ucraina 0-0, Irlanda – Ţara Galilor 1-0.

Dimitrov, în semifinale la Miami, după ce l-a învins pe Alcaraz

Grigor Dimitrov (12 ATP) s-a calificat în semifinalele turneului de la Miami, după ce l-a învins pe Carlos Alcaraz,...