Adeversara lui Dinamo s-a impiedicat de Boavista

0
151

în primul meci din ultima etapă a turului din Portugalia, Benfica Lisabona, adversara lui Dinamo din 16-imile de finală ale Cupei UEFA, a încheiat la egalitate, 0-0, meciul de pe teren propriu cu Boavista Porto.

Deşi a dominat copios jocul şi şi-a creat numeroase ocazii de a înscrie, Benfica nu a reuşit să marcheze iar această situaţie dă de gândit antrenorului Fernando Santos cu două săptămâni înainte de primul joc cu Dinamo.

Benfica a început cu Quim – Nelson, Luizao, Anderson, Leo – Petit, Katsouranis, Karagounis, Rui Costa – Simao Sabrosa, Nuno Gomes, după pauză intrând şi Joao Coimbra, Mantorras şi Derlei, ultima achiziţie a Benficăi, iar în ultimele 10 minute de joc Benfica i-a avut în teren, în acelaşi timp, pe Rui Costa, Simao Sabrosa şi cei trei atacanţi veritabili, Nuno Gomes, Derlei şi Mantorras, dar degeaba, poarta Boavistei rămânând intactă.