0
67

Deţinătoarea trofeului, FC Sevilla, a avut multă şansă şi în dubla cu Tottenham după ce s-a chinuit şi cu Şahtior-ul lui Mircea Lucescu.

În returul cu Tottenham din Anglia, Sevilla a profitat din plin de autogolul lui Malbranque şi a avut 2-0 la pauză după o primă repriză dominată, însă în partea a doua englezii au împins jocul spre poarta lui David Cobeno şi puteau beneficia de un penalty clar la 0-2 dar Conrad Plautz a preferat să închidă ochii.

Greşeala austriacului a fost oarecum similară cu cea a luxemburghezului Alain Hamer din tur care a acordat un penalty inventat Sevilliei la 1-0 pentru Tottenham, astfel că spaniolii au beneficiat din plin de ajutorul arbitrilor care au intervenit atunci când a trebuit.
Malbranque a deschis scorul cu un autogol de kinogramă, degajare defectuoasă a unui balon moale din apropierea liniei porţii, Kanoute a făcut 2-0 după o acţiune personală de toată frumuseţea iar englezii au revenit cu două goluri din trei minute însă nu au reuşit mai mult.

Tottenham – FC Sevilla 2-2 (0-2).

Au marcat: Defoe (66), A. Lennon (68)/ Malbranque (3 autogol), Kanoute (8). Cartonaşe galbene: Dawson (32), Malbranque (35), Chimbonda (35), Defoe (90). Cartonaşe roşii: Tainio (91).

Tottenham: Robinson – Tainio, Dawson, King, Chimbonda – A. Lennon, Zokora (Defoe 66), Jenas, Malbranque – Ro. Keane, Berbatov. Antrenor: Juande Ramos.
Sevilla: David Cobeno – Hinkel, Javi Navarro, Escude, Antonio Puerta – Daniel Alves (Renato 56), Poulsen, Marti, Adriano Correia (Aitor Ocio 70) – Kanoute, Kerzhakov (Maresca 82). Antrenor: Juande Ramos.