VIDEO/ Steaua, invinsa la limita de Bayern Munchen

0
61

Vicecampioana României, Steaua Bucureşti, a pierdut la limită, scor 0-1, meciul disputat pe teren propriu împotriva campioanei Germaniei, Bayern Munchen, în primul meci pentru roş-albaştrii in grupa F a Ligii Campionilor.

Nemţii au deschis scorul repede, în minutul 15, cand Van Buyten a profitat de gafa apărării steliste şi a reluat cu capul centrarea trimisă de Schweinsteiger din lovitură liberă.

Steaua a avut ocazia să egaleze în minutul 30, însă şutul din lateral expediat de Dayro Moreno a lovit bara din stânga a porţii apărate de Rensing. Şi Arthuro a avut o bară în minutul 58, după o pasă inteligentă a aceluiaşi Moreno.

Lăcătuş a mutat pe final, aruncându-l în luptă pe Bogdan Stancu, în locul lui Arthuro, iar fostul jucător al Unirii Urziceni a reuşit să înscrie, însă după ce l-a faultat pe portarul nemţilor.

Ocazii mari au avut şi oaspeţii, însă Luca Toni şi Klose nu au reuşit să-l învingă pe Zapata, portarul Stelei reuşind o partidă de excepţie. Din păcate pentru roş-albaştrii, Bayern câştigă cele trei puncte, cu toate că impresia pe care a lăsat-o în Ghencea nu a fost de echipă pretendentă la câştigarea Ligii Campionilor.

Într-un alt meci din Grupa F, Fiorentina, formaţia Românului Adrian Mutu, a reuşit un rezultat de egalitate, 2-2, pe terenul lui Lyon, după ce a condus la pauză cu 2-0.

Steaua: 1. Zapata – 2. Ogăraru, 3. Goian, 24. Ghionea, 18. P. Marin – 20. Lovin, 14. Toja (8. Ov. Petre ’77) – 9. Semedo, 10. D. Moreno, 7. Szekely (35. Kapetanos ’82) – 11. Arthuro (28. B. Stancu ’71). Antrenor: Marius Lăcătuş.

Bayern Munchen: 1. Rensing – 3. Lucio, 6. Demichelis, 5. Van Buyten – 30. Lell, 17. Van Bommel, 31. Schweinsteiger (24. Borowski ’83), 15. Ze Roberto (16. Ottl ’75), 21. Lahm – 9. Luca Toni, 18. Klose (11. Podolski ’46). Antrenor: Jurgen Klinsmann.

Cartonaşe galbene: Goian ’42, Lovin ’69 / Podolski ’87.