0
51

Schalke 04 s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, dupa ce a invins, miercuri, in deplasare, scor 4-1 (0-0, 0-1, 0-1), dupa executarea loviturilor de departajare, formatia portugheza FC Porto, in mansa secunda a optimilor competitiei.

La finalul celor 90 de minute, scorul a fost 1-0 pentru FC Porto, care a punctat prin Lisandro Lopez ’86, la numai patru minute dupa ce a ramas in inferioritate numerica, in urma eliminarii lui Fucile.

In meciul tur, Schalke s-a impus, la Glesenkirchen, cu scorul de 1-0, astfel ca scorul general al dublei manse era egal, 1-1. In cele doua reprize de prelungire niciuna dintre cele doua formatii nu a mai marcat si s-a trecut la executarea loviturilor de la 11 metri.

La loviturile de departajare, pentru Schalke au marcat Rafinha (foto), Rakitici, Altintop si Jones. FC Porto a punctat prin Lucho Gonzalez, iar suturile lui Bruno Alves si Lisandro Lopez au fost parate de portarul Neuer.