0
58

Werder Bremen, una din favoritele la titlu din Germania, îşi continuă parcursul pozitiv cu o victorie obţinută fără mari emoţii, 3-1 acasă cu Alemannia Aachen.

Semifinalista Cupei UEFA a început ceva mai prost jocul, permiţând oaspeţilor să deschidă scorul în minutul 2 prin Sergio Pinto, al cărui şut a fost deviat decisiv de Frings, însă după aceea Werder a pus stăpânire pe joc şi şi-a dominat copios adversara.

Klose, de trei ori, Baumann şi Diego au ratat ocazii importante la poarta adversă înainte ca Daniel Jensen să restabilească egalitatea în minutul 50 cu un gol spectaculos.

Un alt nordic, Markus Rosenberg, a făcut 2-1 pentru Bremen în minutul 55 iar Diego a închis tabela în ultimul minut de joc (video), formaţia antrenată de Thomas Schaaf urcând pentru moment pe primul loc în Bundesliga, cu un punct avans faţă de Schalke 04, formaţie care joacă sâmbătă, acasă, cu formaţia lui Sergiu Radu şi Vlad Munteanu, Energie Cottbus.