VIDEO/ CHIVU pierde in finala – AS ROMA castiga cupa Italiei

0
61

Formaţia AS Roma a câştigat Cupa Italiei, după ce a învins cu scorul de 2-1 (1-0), campioana Internazionale Milano, în finala competiţiei.

AS Roma a deschis scorul prin Mexes‚ în minutul 36, după un corner executat de Pizarro. Perrotta (foto) a marcat pentru 2-0, în minutul 54, la capătul unui contraatac, după un “un-doi” cu Vucinici şi în ciuda încercării lui Chivu de a evita golul.

Inter Milano a punctat în minutul 58, prin Pele‚ care a înscris cu un şut de la distanţă.

Chivu s-a antrenat normal alături de coechipieri abia vineri şi a fost inclus în lotul pentru finala Cupei Italiei, fiind titularizat de antrenorul Roberto Mancini.

Şase persoane au fost arestate în cursul incidentelor între tifosi echipelor italiene de fotbal AS Roma şi Internazionale Milano, în afara Stadionului olimpic din Roma, unde s-a disputat finala Cupei Italiei, iar alţi 5 suporteri au fost răniţi uşor, a anunţat, duminică, agenţia Ansa.

Înainte de meci, un grup de tifosi ai Romei i-au provocat pe suporterii milanezi, aruncând cu sticle, petarde şi fumigene, după care au fost potoliţi de forţele de ordine. În total au fost arestate 6 persoane.