0
65

După cele patru goluri din partida cu Liverpool de pe Anfield Road, brazilianul Julio Cesar Baptista, adus de Arsenal Londra de la Real Madrid, a făcut spectacol şi în meciul jucat de Tunari pe terenul lui Tottenham şi încheiat la egalitate, 2-2.

în prima manşă a semifinalei Cupei Ligii Angliei dintre Tottenham şi Arsenal, Baptista a marcat doar trei goluri, faţă de patru câte înscrise la Liverpool, dintre care unul în propria poartă astfel că Tottenham şi Arsenal au încheiat la egalitate, 2-2, iar calificarea în finală se va juca pe terenul lui Arsenal.

Tottenham a condus cu 2-0 la pauză, Berbatov în minutul 12, finalizare din apropiere după o centrare a lui Lennon la care Almunia şi Kolo Toure s-au invitat reciproc pentru îndepărtarea pericolului, şi Baptista în minutul 20 autogol, centrarea lui Huddelstone a fost deviată nefericit de brazilian păcălit de Dawson care a sărit peste balon, dar Arsenal a revenit după pauză şi a egalat prin reuşitele aceluiaşi Baptista din minutele 64, după o centrare a lui Walcott, şi 77, după ce Hoyte a dejucat planul la offsaid al apărării lui Tottenham.

Tottenham i-a utilizat pe Robinson – Chimbonda, Dawson, Gardner, Assou Ekotto – Lennon, Huddelstone, Zokora, Malbranque – Defoe (Mido), Berbatov (Robbie Keane), iar Arsenal a mizat pe Almunia – Hoyte, Toure, Senderos, Traore – Walcott, Cesc Fabregas, Diaby (A. Hleb, Flamini), Denilson – Aliadiere (Eboue), Baptista.

învingătoarea din această dublă manşă va juca finala Cupei Ligii Angliei cu campioana en-titre, Chelsea Londra.