UNIREA URZICENI A ELIMINAT RAPIDUL

0
60

Formatia Rapid Bucuresti, detinatoarea trofeului, a fost eliminata, miercuri, in sferturile de finala ale Cupei Rominiei, dupa ce a pierdut, cu scorul de 0-1 (0-0), meciul disputat la Constanta, in compania echipei Unirea Urziceni.

Unicul gol a fost marcat de Bogdan Mara (foto) in minutul 67.

In minutul 11, atacantul Unirii Urziceni, Cristian Danalache a scapat singur spre poarta Rapidului, a incercat sa-l dribleze pe portarul Danut Coman, iesit in intimpinare, si a cazut in careu, iar arbitrul Cristian Balaj i-a acordat cartonas galben pentru simulare.

Unirea Urziceni a beneficiat de un penalti in minutul 34, dupa ce fundasul rapidist Philippe Leonard a comis un hent in careu. Lovitura de la 11 metri a fost executata de George Galamaz, insa sutul sau plasat, in stinga lui Coman, a fost deviat in bara de portarul rapidist.

Bogdan Mara a marcat pentru Unirea Urziceni in minutul 67. El a primit o minge in careu si a marcat cu capul, de la 10 metri, de linga Perja, in dreapta lui Coman.

Unirea Urziceni: 12. Stelea – 16. Nicu, 6. Galamaz, 29. D. Munteanu, 23. Bordeanu – 10. Mara, 17. Burns, 19. Brandan, 8. Cr. Constantin (2. C. Petre ’85) – 11. Onofras (32. I. Apostol ’90+2), 15. Danalache (7. Bilasco ’77). Antrenor: Dan Petrescu.

Rapid: 1. Coman – 21. Sapunaru, 24. Maftei (23. M. Constantin ’42), 4. Leonard, 14. Perja – 10. E. Dica, 15. C. Lazar, 19. Pancu (6. Matos ’65), 22. Griffiths (7. Cesinha ’46) – 30. Joao Paulo, 11. Boya. Antrenor: Mircea Rednic.