TENIS/ Finala Williams – Jankovici la US Open

0
55

Serena Williams va disputa finala turneului de grand slam “US Open” contra sarboaicei Jelena Jankovici, ambele jucatoare reusind vineri seara calificarea, informeaza www.tenis.info.ro.

Serena Williams s-a calificat in finala turneului de Mare Slem american dupa ce a invins-o in semifinale pe rusoaica Dinara Safina. Americanca a inceput ezitant meciul, fiind condusa in primul set cu scorul de 2-0, dar a revenit repede la 3-2, si a incheiat setul in 49 de minute, scor 6-3. Al doilea set a durat cu 10 minute mai putin, americanca impunandu-se clar in fata rusoaicei cu scorul de 6-2.

Williams o va intalni in finala pe sarboaica Jelena Jankovici, care a trecut in semifinale de rusoaica Elena Dementieva.