Stuttgart a eliminat FC Timisoara si s-a calificat in grupele CL

0
86

Echipa pregătită de Ioan Ovidiu Sabău, FC Timişoara, a remizat, miercuri, în deplasare, cu VfB Stuttgart, scor 0-0, dar a ratat calificarea în grupele Ligii Campionilor şi urmează să evolueze în grupele Ligii Europa.

VfB STUTTGART – FC TIMIŞOARA 0-0

VfB Stuttgart: Lehmann – Celozzi, Tasci, Delpierre, Magnin – Gebhart (Elson 90), Hitzlsperger, Khedira, Rudy (Simak 67) – Pagrebnyak, Marica (Schieber 78). Antrenor: Markus Babbel.

FC Timişoara: Pantilimon – Bonfim (Cl. Ionescu 60), Nibombe, Cisovsky (Scutaru 72), Latovlevici – Arm. Karamian, Bourceanu, Borbely (St. Stancu 46), Curtean – Bucur, Parks. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Cartonaşe galbene: Arm. Karamian 20, Bonfin 35, Borceanu 87

Arbitri: Roberto Rosetti – Paolo Calcagno, Stefano Ayroldi (toţi din Italia)

Stadion: Mercedes Benz Arena; Spectatori: 27.500

Timişorenii au avut două şanse de gol în prima repriză. Mai întâi, în minutul 13, prin Curtean, al cărui şut a trecut puţin pe lângă bara din dreapta lui Lehmann, iar apoi, în minutul 38, prin Karamian, care după ce a driblat mai mulţi adversari a intrat în careu şi a şutat puternic, dar a fost blocat de Delpierre.

În repriza secundă, bănăţenii ar fi putut deschide scorul prin Gigel Bucur, care a reluat cu capul pe lângă poartă, de la 8 metri, o minge centrată de Curtean din banda stângă.

Internaţionalul român Ciprian Marica a tras primul şut pe poartă al meciului, în minutul 45, determindându-l pe Pantilimon să boxeze în lateral.

Cea mai mare ocazie a meciului au avut-o gazdele, în minutul 59, când şutul lui Rudy a întâlnit bara, iar Delpierre a reluat în Cisovsky mingea ajunsă la el din stâlpul porţii.

Costaricanul Winston Parks a reuşit să înscrie în minutul 80, dar golul său a fost anulat, corect, pe motiv de ofsaid.

Stuttgart a fost superioară lui FC Timişoara la toate aspectele, având o posesie a mingii de 52 la sută pe parcursul meciului, 18 la 7 la raportul şuturilor spre poartă sau 4-0 la şuturi pe poartă. Sursa: www.newsin.ro