STEAUA – UJPEST 2-0/ Ros-albastrii incep bine noul sezon

0
69

Steaua a facut un pas important în vederea calificării în turul III preliminar al Europa League, reuşind o victorie cu Ujpest Budapesta, scor 2-0, într-un meci disputat pe stadionul Ghencea

Golurile au fost marcate de Surdu (46) şi Bogdan Stancu (72).

Meciul retur se va disputa la Budapesta, pe 23 iulie.

Steaua va urmări cu interes tragerea la sorţi de mâine, când va afla numele adversarului din turul III.

Cele mai importante evenimente:

Kapetanos îşi loveşte un adversar şi este eliminat (42)

Stancu pătrunde în careu şi îi pasează lui Surdu, care deschide scorul (46)

Korcsmar primeşte al doilea cartonaş galben şi este restabilită egalitatea numerică (54)

Surdu centrează în careu, iar Stancu stabileşte scorul final (72)

Echipele

Steaua: Tătăruşanu – Ninu, Goian, Ghionea, Petre Marin – Szekely, Onicaş, Toja (Ionescu 83), Ochiroşii (Stancu 46) – Surdu (Grzelak 88), Kapetanos.
Antrenor: Cristiano Bergodi.

Ujpest Budapesta: Balajcza – Vermes, Vasko, Korcsmar, Pollak – Dudics, Şandor, Stokes, Lambulics – Kabat, Rajcsi (Ticza 81).
Antrenor: William McStay.

Fără incidente grave în tribune

Anunţat ca un meci cu grad de risc ridicat, duelul dintre Steaua şi Ujpest a fost lipsit de incidente grave în tribune. În prima repriză, suporterii maghiari s-au răfuit cu forţele de ordine, în incercarea de a ajunge la steliştii de la aceeaşi peluză, însă spiritele s-au calmat destul de repede.

În minutul 63, un suporter al maghiarilor a intrat pe gazon, iar arbitrul a fost nevoit să întrerupă jocul.

De cealaltă parte, roş-albaştrii şi-au continuat războiul cu Gigi Becali, care a fost înjurat pe tot parcursul meciului de cele două peluze. Sursa: www.dailysport.ro | Foto: GSP