STEAUA – RAPID 1-2/ Golgheterul Spadacio aduce bucuria in Giulesti

0
70

Steaua a pierdut, vineri, meciul cu Rapid, scor 1-2, şi a înregistrat astfel prima înfrângere acasă după o pauză de peste doi ani, iar în urma acestui rezultat roş-albaştri au căzut pe locul 6, în timp ce giuleştenii au urcat până pe poziţia a 4-a.

STEAUA – RAPID 1-2 (Kapetanos 53 / Spadacio 48, 69)

Steaua: Zapata – Ogăraru, Baciu, Ghionea, P. Marin – Tiago – Szekely (D. Moreno 66), Pleşan, Toja, Semedo (Nicoliţă 51) – Kapetanos (Liţu 70). Antrenor: Marius Lăcătuş.

Rapid: Marinescu (Andrade 41) – Ivelja (Mardare 58), R. Fernandes, M. Constantin, Perjă – C. Lazăr, J. Andrade – Dică, Spadacio (Cl. Mejolaro 76), Cesinha – J. Pinto. Antrenor: Viorel Hizo.

Cartonaşe galbene: Kapetanos 62, Toja 79 / Dică 47, J. Andrade 60, Cl. Mejolaro 85

Arbitri: Florian Meyer – Carsten Kadach, Christian Schrae (Germania)

Stadion: Steaua; Spectatori: 15.000

Cum s-au marcat golurile:

0-1, min. 48: Emil Dică a centrat de pe partea dreaptă în careul Stelei, iar Spadacio a venit pe un spaţiu liber şi l-a învins pe Zapata cu un şut plasat, de la circa 6 metri.

1-1, min. 53: Szekely a luat o acţiune pe cont propriu în partea stângă a careului rapidist, a şutat, Andrade a respins până la Kapetanos, care a înscris cu un şut din apropiere.

1-2, min. 69: Rapid a plecat foarte bine pe un contraatac, balonul a ajuns pe partea dreaptă la Spadacio, care a reluat elegant pe lângă portarul columbian al Stelei.

Fotbaliştii Stelei au intrat pe teren cu un banner pe care scria “Ivan, mereu cu noi”, mesaj dedicat unui suporter al roş-albaştrilor, Ivan Petru Andrei, în vârstă de 23 de ani, care a murit săptămâna trecută într-un accident de maşină.

Portarul Rapidului, Andrei Marinescu, s-a accidentat în minutul 30 după o degajare şi a făcut imediat semn către banca de rezerve că nu mai poate continua. Deşi goalkeeper-ul şchiopăta vizibil şi nu mai putea apăra la fel de bine din cauza leziunii suferite, antrenorul Viorel Hizo a amânat înlocuirea sa, care s-a produs până la urmă 11 minute mai târziu, când între buturi a intrat Elinton Andrade. Tehnicianul giuleştenilor l-a certat foarte rău pe Marinescu în momentul schimbării, pentru că acesta trebuia să fie atent la meci în unele momente, dar el saluta galeria giuleşteană.

Clubul Rapid a fost susţinut de aproximativ 450 de suporteri, care au primit bilete în baza unui protocol între cele două formaţii. Fanii giuleşteni au privit meciul din sectorul rezervat oaspeţilor, iar în minutul 20, între ei au izbucnit incidente minore, însă spiritele s-au calmat destul de repede.

Susţinătorii giuleştenilor au aruncat câteva torţe înspre omologii stelişti, încă din minutul doi, iar episodul s-a repetat în minutul 30. De fiecare dată, fanii au fost avertizaţi de crainicul stadionului că vor fi evacuaţi, a doua oară acesta menţionând că a treia oară când vor mai arunca cu torţe vor fi scoşi din teren.

Suporterii Stelei de la Peluza Sud au încercat la un moment dat să meargă spre cei rapidişti, dar au fost opriţi imediat de jandarmi, care au format un cordon în faţa lor pentru a evita orice fel de incidente. Aceeaşi suporteri au scandat lozinci rasiste împotriva Rapidului, în minutul 35, dar imediat au fost acoperiţie de fanii de la Peluza Sud, Steaua riscând sancţiuni. Cu toate acestea, în partea secundă toţi fanii din stadion au scandat “România, România” şi “Suspendaţi-ne, urâm ciorile”, asta şi pentru că favoriţii erau conduşi pe teren propriu.

Susţinătorii roş-albaştrilor nu au uitat de rivalitatea cu rapidiştii şi au afişat două bannere ironice la adresa acestora: “Nu vrem să vă simţiţi prost. Din Italia când v-aţi întors?” şi “Sunteţi fraţii lui Mailat, vă stă gândul la furat”.