Steaua la un punct de locul doi

0
67

Steaua a invins, sambata, cu scorul de 2-1 (2-0), formatia Unirea Urziceni, intr-un meci din etapa a XXX-a a Ligii I, rezultat ce o mentine la un punct distanta de locul 2, ocupat de CFR Cluj, si o distanteaza la cinci puncte de Rapid, ramasa pe pozitia a patra. Golurile au fost marcate de Cristocea ’20 si V. Badea ’33 (penalti), pentru Steaua, si de Bilasco ’82. Steaua a deschis scorul in minutul 20, prin Vasilica Cristocea. Mijlocasul stelist a profitat de o eroare a defensivei gazdelor, a scapat spre poarta pe partea stanga si, urmarit de Galamaz, a patruns in careu si a inscris cu un sut puternic de la aproximativ 11 metri, sub transversala. In minutul 33, arbitrul Alexandru Tudor (foto) a acordat eronat penalty in favoarea Stelei, considerand ca portarul Catalin Grigore l-ar fi faultat in careu pe Cristocea, desi intre cei doi nu a existat niciun contact. Lovitura de la 11 metri a fost executata de Valentin Badea, care a marcat cu un sut in dreapta portarului.

In minutul 48, Steaua si-a trecut in cont o a doua bara, prin Marius Croitoru, al carui sut de la 16 metri a zguduit transversala. Urziceni a redus din diferenta in minutul 82, prin Marius Bilasco, care a marcat cu un sut pe spate, din interiorul careului, dupa o centrare de pe dreapta a lui Epaminonda Nicu. In ultimul minut de joc, gazdele au fost la un pas de egalare, Bilasco trimitand mingea cu capul in bara, pentru a doua oara in acest meci.

Unirea Urziceni: 77. C. Grigore – 16. Nicu, 18. Galamaz, 6. Jovanovici, 23. Bordeanu – 10. Mara, 25. Paduretu (24. Haciatrian ’46), 9. V. Negru, 8. Cr. Constantin (2. C. Petre ’53) – 15. Bilasco, 14. B. Stancu (17. S. Szekley ’80). Antrenor: Dan Petrescu. Steaua: 12. Cernea – 16. Nicolita, 3. D. Goian, 17. E. Baciu, 18. P. Marin – 26. Croitoru, 22. Paraschiv, 20. Lovin, 14. Cristocea (30. Ochirosii ’66, 28. G. Coman ’90) – 9. V. Badea, 19. V. Iacob (8. Ov. Petre ’79). Antrenor: Cosmin Olaroiu.
Cartonase galbene: C. Grigore ’33, Galamaz ’90+2 / Cernea ’81, Croitoru ’90+4 Arbitrii: Alexandru Tudor – central; Cristian Nica si Aurel Onita – asistenti; Robert Dumitru – asistenti. Observatorii intalnirii au fost Alexandru Boc si Dan Petrescu.

La tribuna oficiala au fost prezenti directorul tehnic al FC Rapid, Grigore Sichitiu, tehnicianul Ioan Andone, patronul clubului Sportul Studentesc, Vasile siman, selectionerul Victor Piturca, presedintele FR Natatie, Viorel Paunescu, si presedintele LPF, Dumitru Dragomir.