STEAUA – FC TIMISOARA 2-2/ Fotbalul, umbrit de violente

0
56

Echipa Steaua Bucuresti a terminat la egalitate, scor 2-2 (0-0), cu FC Timisoara, sambata, pe teren propriu, intr-un meci din etapa a XV-a a Ligii I, partida marcata de mai multe incidente intre suporterii stelisti si fortele de ordine aflate la stadion.

Golurile Stelei au fost marcate de Moreno ’66 si Radoi ’79. Pentru FC Timisoara au marcat Goga ’51 si Badoi ’76.

Atacantul Dorin Goga a deschis scorul pentru timisoreni in minutul 51 printr-un sut din interiorul careului. Intreg stadionul a aplaudat ironic reusita oaspetilor si a scandat numele fostului antrenor Marius Lacatus. Steaua a reusit sa egaleze in minutul 66 prin columbianul Dayro Moreno, care a reluat cu capul o centrare a lui Szekely.

Timisorenii au preluat din nou conducerea pe tabela prin Valentin Badoi, in minutul 76. Fostul jucator stelist a executat aproape de vinclu o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri. Capitanul stelist Mirel Radoi a readus formatia “ros-albastra” la egalitate cu FC Timisoara in minutul 79 dupa un sut plasat de la marginea careului.

Steaua Bucuresti: 1. Zapata – 2. Ogararu, 3. D. Goian, 24. Ghionea, 18. P. Marin – 6. M. Radoi, 30. Tiago Gomes (20. Lovin 46) – 16. Nicolita (7. Szekely ’59), 10. Dayro Moreno, 25. Neaga – 35. Kapetanos (28. B. Stancu ’78) Antrenor: Dorinel Munteanu

FC Timisoara: 29. Pantilimon – 30. Badoi, 16. Luchin, 28. Cisovsky, 3. Latovlevici – 7. St. Stancu, 17. B. Borbely, 10. Art. Karamian (11. Arm Karamyan ’84) – 21. D. Goga, 9. Parks (2. Bomfim 90+2) – 18. G. Bucur (14. Sanchez 90+3). Antrenor: Dusan Uhrin.

Cartonase galbene: Radoi ’74, Lovin ’76, Ogararu ’82 / Badoi 34, Goga 5

Partida a fost marcata de incidentele dintre suporterii stelisti si fortele de ordine prezente la stadion. In minutul 4, suporterii stelisti au aprins cateva torte, oamenii de ordine de la stadion intervenind prompt. Dupa interventia lor, suporterii stelisti au ripostat si s-au creat incidente intre cele doua tabere. Fortele de ordine au folosit gaze lacrimogene si au scos un suporter stelist din peluza in afara stadionului. In minutul 11, arbitrul Cristian Balaj a interupt meciul pentru cateva momente pentru a permite masinutei care transporta jucatorii accidentati sa duca un suporter la vestiarele stadionului dupa ce a lesinat in tribune. Mai tarziu, de la statia de amplificare a stadionului s-a anuntat ca suporterul este in afara oricarui pericol. In minutul 18, un grup de suporteri de la peluza a doua a stadionului a inceput sa arunce cu scaune inspre fortele de ordine aflate pe platforma de deasupra tribunei, acestia raspunzand cu gaze lacrimogene. Si suporterii de la tribuna a II-a au inceput sa arunce cu scaune inspre oamenii de ordine, acestia fiind prinsi la mijloc intre cele doua grupuri de suporteri. Unii fani de la cele doua peluze s-au mutat la tribuna a doua, unde au continuat conflictul cu fortele de ordine, care au reusit in cele din urma sa ii disperseze. FC Steaua a facut apel la statia de amplificare. Suporterii stelisti prezenti in peluzele stadionului “Steaua” au parasit aceste sectoare ale arenei la pauza meciului. Mediafax