STEAUA – FC ARGES 2-0/ Fara surpriza in Ghencea

Steaua a învins, sâmbata seară, pe teren propriu, nou-promovata FC Argeş, scor 2-0, intr-un meci din cadrul etapei a IV-a a Ligii I.

Formaţia pregătită de Marius Lăcătuş a deschis scorul în minutul 5, prin Bănel Nicoliţă, care a reluat cu capul centrarea foarte bună a lui Toja.

În minutul 33, piteştenii au rămas în inferioritate numerică, Kamara primind roşu direct pentru o lovitură cu cotul în figură aplicată polonezului Golanski.

Cu patru minute înainte de pauză, Dayro Moreno a obţinut o lovitură de la 11 metri, însă Arthuro a executat slab, permiţându-i portarului Boşneag să reţină.

Steaua a majorat diferenţa în minutul 73, prin Bogdan Stancu, după o pasă de gol reuşită de Nicoliţă. În minutul 81, Lovin a primit al doilea cartonaş galben, restabilindu-se egalitatea numerică.

Steaua: Zapata – Golanski, Rădoi, Ghionea, Neşu – Lovin, Thiago – Nicoliţă, Dayro Moreno (Neaga 69), Toja (Ochiroşii 76) – Arthuro (B. Stancu 55). Antrenor: Marius Lăcătuş

FC Argeş: Boşneag – Ghiţă, Bărbulescu, Lăcustă, Bazzi (Poenaru 46) – Tănase, Tameş, Cârstoiu, Năstăsie (Doman 75) – Dulcea (Iordache 58), Kamara. Antrenor: Ionuţ Badea

Cartonaşe galbene: Nicoliţă 30, Lovin 65, 81 Golanski 68 / Bărbulescu 32, Năstăsie 34, Cârstoiu 51

Cartonaşe roşii: Lovin 81 / Kamara 33.

David Popovici a câştigat titlul naţional la 50 m liber

David Popovici a câştigat, la Otopeni, titlul naţional al României pe anul 2024, în proba de 50 de metri...