Sochaux a castigat Cupa Frantei

0
79

Editia 2006-2007 a Cupei Frantei la fotbal a revenit simbata seara lui Sochaux, formatie care a trecut in finala dupa loviturile de departajare de Olympique Marseille.

Marseille a inceput in forta meciul si in minutul 8 putea conduce chiar cu 2-0 dar atacantul Djibrille Cisse a reusit sa inscrie un singur gol din primele doua sanse avute, astfel ca Marseille a reusit doar sa deschida scorul in minutul 4.

Dupa o prima repriza dominata de Marseille, Sochaux echilibreaza jocul in partea a doua si cele trei ocazii ratate de Leroy au prefatat reusita lui Dagano din minutul 67 care a dus jocul in prelungiri.

Cisse a facut dubla in minutul 98 insa cu cinci minute inainte de final, Anthony Le Tallec (foto) si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor reusind sa egaleze din nou pentru Sochaux.

Sochaux si-a pastrat singele rece la loviturile de departajare, a transformat cinci din sase, fata de patru din sase Marseille, si a cucerit trofeul asigurindu-si locul in editia viitoare a cupelor europene.