SEMIFINALE CUPA UEFA/ Au lasat-o pe retur

0
48

Ultimele patru echipe rămase în Cupa UEFA au arătat, în manşa întîi, că nu există, practic, vreo favorită. Bayern Munchen nu a reuşit să învingă pe propriul teren revelaţia Zenit Sankt-Petersburg, 1-1, iar Fiorentina a terminat meciul de la glasgow, cu rangers, aşa cum l-a început, 0-0

Astfel, joi, toate cele patru au şanse reale şi toţi suporterii lor vor tremura cam în aceeaşi proporţie. După ce le-a şuierat “glonţul” pe lîngă ureche în returul de la Getafe, nici măcar fanii lui Bayern nu pot sta foarte liniştiţi înaintea deplasării în Rusia. Însă motive de optimism există în Germania: bavarezii joacă bine în deplasare, golgheterul Luca Toni va reveni, probabil, pe gazon, iar vara nu-i ca iarna nici măcar la Sankt-Petersburg.

Ruşii păreau victime sigure la Munchen, deşi au la activ eliminate de renume: Villarreal, Olympique Marseille, Bayer Leverkusen. Scenariul de joia trecută, de pe “Allianz Arena”, a semănat leit cu cel din manşa întîi a “sfertului” Bayern – Getafe. Început furibund al gazdelor, gol, presiune constantă, ocazii multe. A apărut însă un cap al lui Lucio, la locul nepotrivit în momentul nepotrivit. Autogol imparabil în poarta unui Kahn, prezent ultima oară într-un meci de cupă europeană la Munchen şi ieşit accidentat. Ruşii au prins curaj şi, pentru că nu au mai primit gol la ploaia de ocazii din fi nal, îşi consolidează, poate chiar îşi măresc doza de curaj în vederea manşei decisive, de la ei de acasă. O califi care a lui Zenit ar însemna o mare surpriză, o performanţă în premieră pentru club şi o dezamăgire uriaşă în tabăra lui Bayern. Plus multe bilete de avion anulate pe ruta Munchen – Manchester şi retur.

FOTO: Portarul lui Zenit, Viaceslav Malafeev, a scăpat fără gol din iureşul final al lui Bayern, după ce, în prima repriză, respinsese şutul din penalty-ul executat de ribery