Sampdoria, Roma si Inter merg in semifinalele Cupei Italiei

0
72

Sampdoria Genova, AS Roma şi Internazionale Milano au obţinut miercuri calificarea în semifinalele Cupei Italiei după meciurile jucate în manşa a doua a sferturilor de finală.

După 1-0 pe teren propriu, Sampdoria s-a impus şi pe terenul lui Chievo Verona, de această dată cu scorul de 2-1, goluri marcate de Emiliano Bonazzoli şi Gennaro Delvecchio, respectiv Marcolini.

Sapmdoria a jucat cu Castelazzi (Zotti) – Zenoni, Acardi, Sala, Pieri – Delvecchio, Palombo, Volpi (Parola), Franceschini – Bazzani, Bonazzoli (Quagliarella), în timp ce Chievo i-a avut în teren pe Squizzi – Moro, Rickler, Mantovani (Scurto), Lanna – Luciano, Giunti (Pellissier), Marcolini, Kosowski – Rodrigo (Marchesetti), Obinna.

După 2-1 pe teren propriu, AS Roma a obţinut un rezultat de egalitate, 2-2 pe terenul lui AC Parma, goluri marcate de Muslimovic, de două ori, pentru gazde, şi De Rossi şi David Pizarro, goluri calificării în minutul 85, pentru oaspeţi.

Parma i-a folosit pe Virgili – Coly, Ferronetti, Paci, Perna, Bochetti – Dedic, Bolano, Cigarini (Savi), Gasbarroni – Muslimovic (Kutuzov), în timp ce Roma a mizat pe Curci – Panucci, Ferrari, Chivu, Tonetto – De Rossi, David Pizarro – Wilhelmsson, Taddei (Perrotta), Mancini (Rosi) – Okaka Chuka (Tavano).

După 2-0 în deplasare, Internazionale Milano s-a impus cu acelaşi scor şi pe teren propriu în dubla cu Empoli, goluri marcate de Esteban Cambiasso(foto) şi Fabio Grosso.

Inter a mizat pe Toldo – Burdisso, Cordoba, Samuel (Bonucci), Grosso – Figo (Biabany), Cambiasso, Dacourt, Solari – Mariano Gonzalez – Crespo (Ribas), în timp ce Empoli i-a folosit pe Bassi – Iacopini, Marzoratti, Vanigli, Ascoli – Ficini, Marianini – Eder, Buzzegoli (Cesaretti), Matteini (Baldanzeddu) – Gasparetto.

Ultimul loc din semifinale şi-l dispută joi seară Arezzo, echipă de Serie B, şi AC Milan.