Sahtior Donetk, invinsa in Supercupa Ucrainei de Dinamo Kiev

0
54

Dinamo Kiev a cistigat Supercupa Ucrainei la fotbal, dupa ce a invins pe Sahtior Donetk, formatie antrenata de rominul Mircea Lucescu, la Odesa, la loviturile de departajare, cu scorul de 4-2 (2-2 dupa cele 90 de minute regulamentare).

Astfel, Dinamo Kiev si-a reafirmat dominatia din fotbalul ucrainean din ultimul sezon, cind a cistigat in fata formatiei din Donetk atit titlul national, cit si Cupa Ucrainei.

Sahtior a deschis scorul prin noua achizitie Gladki (14), dar Dinamo a intors rezultatul in numai patru minute (26, 30), cind Mihalik a reusit dubla. Tkacenko a egalat in min. 54 si a trimis meciul la penalty-uri, unde pentru invingatori au transformat Ninkovic, Dedeciko, Markovic si Moroziuk, iar pentru Sahtior au marcat Fernandinho si Rat. Au ratat Aliev (Dinamo), Brandao si Jadson (Sahtior).