ROMANIA – SERBIA 2-3/ Mai avem sanse de calificare?

0
55

Reprezentativa României a pierdut, sâmbătă seară, cu scorul de 2-3 (0-2), meciul susţinut, pe teren propriu, în compania selecţionate similare a Serbiei, în preliminariile Cupei Mondiale din 2010, suferind a doua înfrângere pe teren propriu în grupa a 7-a.

Golurile României au fost înscrise de Ciprian Marica ’50 şi Dorel Stoica ’74.

Pentru Serbia au marcat Milan Jovanovici ’18, Dorel Stoica ’44 (autogol) şi Branko Ivanovici ’59.

Serbia a deschis scorul în minutul 18, când, la un contraatac pe partea stângă purtat de Krasici, acesta a şutat de lângă Cociş, mingea a lovit bara, de unde a ricoşat la Jovanovici, care a marcat în poarta goală.

În minutul 44, sârbii şi-au mărit avantajul, când la un corner de pe stânga, Dorel Stoica a deviat mingea în propia poartă.

Ciprian Marica a redus din diferenţă în minutul 50. Cosmin Contra s-a luptat cu doi jucători sârbi, a trecut de aceştia, i-a pasat lui Mutu, care a deviat dintr-o bucată către Marica, iar acesta, plecat de la limita ofsaidului, a înscris cu un lob de la 14 metri peste portarul Stojkovici.

În minutul 59, la un corner executat de Krasici de pe stânga, Tănase a ezitat să respingă, iar Ivanovici a reluat pe lângă el pe spate de la 6 metri, ducând scorul la 3-1 pentru Serbia.

În minutul 74, Subotici l-a faultat pe Tănase la 20 de metri lateral stânga, Mutu a executat lovitura liberă până la Dorel Stoica, acesta marcând cu capul de la zece metri.

România: 1. Lobonţ – 2. Contra, 5. D. Stoica, 4. Tamaş, 3. Raţ – 8. Codrea (14. Tănase ’46), 6. Rădoi, 11. Cociş (18. M. Niculae ’76) – 7. Fl. Costea (17. G. Bucur ’63), 9. Marica, 10. Mutu. Antrenor: Victor Piţurcă

Serbia: 1. Stojkovici – 6. Ivanovici, 5. Vidici, 3. Dragutinovici, 13. Obradovici – 17. Krasici, 10. Stankovici, 11. Milijas, 14. M. Jovanovici (7. Jankovici ’61) – 9. Pantelici (81. Subotici ’66), 15. Zigici. Antrenor: Radomir Antici

Cartonaşe galbene: Mutu ’40, Rădoi ’55, Fl. Costea ’61, Tamaş ’90 / Zigici ’55, Subotici ’73. Sursa: Mediafax