Romania invinge Ungaria la handbal

0
101

Selecţionata feminină de handbal a României a învins formaţia Ungariei cu scorul de 27-25 (13-13), miercuri seara, în Sala Sporturilor ”Horia Demian” din Cluj, într-un meci de pregătire pentru Jocurile Olimpice de la Beijing (8-24 august).

Debutul de meci a fost foarte slab, Ungaria conducând cu 4-0 după trei minute de joc. A urmat o veritabilă cursă de urmărire, România reuşind o singură dată să conducă pe tabelă în prima repriză, 13-12 (min. 30). În prima parte, egalitatea s-a consemnat de cinci ori (6-6, 7-7, 11-11, 12-12, 13-13 la pauză), în rest oaspetele au condus.

S-au desprins in repriza a doua

În repriza secundă, România a reuşit să se desprindă la două goluri, 16-14, şi a ratat de mai multe ori în situaţii favorabile. Partida a fost echilibrată în continuare, dar trei goluri consecutive ale Ionelei Stanca, intervenţiile Talidei Tolnai şi un gol superb reuşit de Carmen Lungu (foto) au făcut ca scorul să devină 23-19 la mijlocul reprizei a doua. În cele din urmă, echipa lui Gheorghe Tadici a câştigat cu 27-25.