România a cucerit opt medalii la FOTE de la Gyor

România a cucerit opt medalii, cinci de argint și trei de bronz, la ediția de vară a Festivalul Olimpic al Tineretului European 2017, de la Gyor (Ungaria).

România a mai obținut trei medalii de argint în ultima zi de competiție, prin echipa feminină de handbal, tenismanul Nicholas David Ionel și atletul Cristian Gabriel Voicu la 800 m.

La 100 m garduri feminin, Bianca Elena Toader a ocupat locul 7 (14 sec 19/100). Pe 7 s-a clasat și Valentin Dănuț Lepădat, la 2.000 m obstacole (6:19.19). Larisa Georgiana Zglimbea a ocupat locul 12 la aruncarea suliței, cu 41,54 m.

La ștafetă 4×100 m, România a fost descalificată la masculin (Florian Darius Gabriel, Mihai Patrick Popa, Cristian Gabriel Voicu, Mirel Cristian Stoica) și nu a încheiat cursa la feminin (Bianca Elena Toader, Adina Elena Cîrciogel, Maria Scrob, Vanessa Evelyna Balaci).

Kaiacul masculin de 4 a ocupat locul 6 în proba de 200 m mixt (Iulian Marius Bărbulescu, Angela Bodnariuc, Georgiana Marinela Manofu-Vucea, Ionuț Georgian Nicolaescu).

La gimnastică artistică, Nica Ivănuș s-a clasat pe 5 la bârnă (13,000), Iulia Berar pe 8 (11,333 p), iar Rafael Szabo pe 7 la inele (12,100).

Medalii de argintul au cucerit pentru România gimnasta Denisa Maria Golgotă (sărituri), judoka Ramona Micula (categoria 52 kg), echipa feminină de handbal, tenismanul Nicholas David Ionel (simplu) și atletul Cristian Gabriel Voicu (800 m), iar medaliile de bronz au fost obținute de atleta Andreea Raissa Hojda (800 m), înotătoarea Ana Iulia Dascăl (100 m liber) și judoka George Eduard Șerban (cat. 90 kg).

România a participat cu 77 de sportivi la FOTE Gyor 2017, la atletism, ciclism, gimnastică, handbal, înot, judo, kaiac-canoe, tenis. La Tbilisi, în 2015, România a cucerit 10 medalii (3 de aur, 5 de argint și 2 de bronz).

Naționala României de polo va debuta împotriva Greciei, la Jocurile Olimpice

Naţionala României de polo va evolua cu echipa Greciei, în primul meci din Grupa A de la Jocurile Olimpice,...