Rezultatele de sambata din preliminariile Euro 2008

0
60

Etapa de sâmbătă a preliminariilor lui Euro 2008 a adus o serie de rezultate interesante, Kazahstan a învins Serbia cu 2-1, Portugalia a zdrobit Belgia, Bosnia s-a impus în Norvegia, Turcia a surclasat Grecia în deplasare, Germania s-a impus surprinzător de clar în Cehia şi România a plecat neînvinsă din Olanda.

Euro 2008

Grupa A

Deşi este doar pe locul trei în acest moment, Portugalia continuă să arate că este marea favorită a grupei, alături de Polonia, în timp ce Serbia s-a încurcat surprinzător în Kazahstan iar Finlanda se poate implica serios, în cazul unei victorii miercuri, în lupta pentru primele două locuri.

Kazahstan – Serbia 2-1 (0-0). Ashirbekov (47), Zhumaşkaliev (61)/ Zigic (68).
Polonia – Azerbaidjan 5-0 (3-0). J. Bak (2), Dudka (5), Lobodzinski (33), Kryznowek (58), Kazmierczak (84).
Portugalia – Belgia 4-0 (0-0). Nuno Gomes (53), Cristiano Ronaldo (55, 75), Quaresma (68).

Clasament: 1. Polonia 13 puncte, 2. Finlanda 11 puncte, 3. Portugalia 10 puncte, 4. Serbia 10 puncte, 5. Belgia 7 puncte, 6. Kazahstan 5 puncte, 7. Armenia un punct, 8. Azeribaidjan un punct.

Etapa viitoare: Azerbaidjan – Finlanda, Polonia – Armenia, Serbia – Portugalia (28 martie).

Grupa B

Franţa continuă parcursul urât dar sigur, Ucraina s-a impus fără mari probleme în Feroe iar Scoţia a obţinut trei puncte de aur pe finalul meciului cu Georgia.

Marele meci de miercuri este de departe cel dintre Italia şi Scoţia, orice alt rezultat în afară de victoria gazdelor scoţând practice campioana mondială en-titre din lupta pentru calificarea la Euro.

Insulele Feroe – Ucraina 0-2 (0-1). Yezerski (21), Gusev (58).
Scoţia – Georgia 2-1 (1-1). Boyd (11), C. Beattie (89)/ Ş. Arveladze (40).
Lituania – Franţa 0-1 (0-0). Anelka (73).

Clasament: 1. Scoţia 12 puncte, 2. Franţa 12 puncte, 3. Ucraina 9 puncte, 4. Italia 7 puncte, 5. Lituania 4 puncte, 6. Georgia 3 puncte, 7. Insulele Feroe 0 puncte.

Etapa viitoare: Ucraina – Lituania, Georgia – Feroe, Italia – Scoţia (28 martie).

Grupa C

Turcia a câştigat de o manieră categorică războiul din Grecia şi s-a distanţat în fruntea clasamentului însă elenii nu par a avea mari emoţii în lupta pentru locul doi în condiţiile în care Norvegia şi Bosnia nu par în stare să emită pretenţii.

Surprinde victoria Bosniei în Norvegia în condiţiile în care oaspeţii au avut numeroase absenţe şi este de semnalat că în poarta Bosniei s-a aflat chiar portarul lui Pandurii Târgu Jiu, Adnan Guso.

Moldova – Malta 1-1 (0-0). Bordian (85)/ Mallia (73).
Norvegia – Bosnia Herţegovina 1-2 (0-2). Carew (50 pen.)/ Misimovic (14), Muslimovic (34).
Grecia – Turcia 1-4 (1-1). Kyrgiakos (5)/ Sanli Tuncay (26), Unal (55), Tumer Metin (71), Karadeniz (82).

Clasament: 1. Turcia 12 puncte, 2. Grecia 9 puncte, 3. Bosnia Herţegovina 7 puncte, 4. Norvegia 6 puncte, 5. Malta 4 puncte, 6. Ungaria 3 puncte, 7. Moldova două puncte.

Etapa viitoare: Ungaria – Moldova, Malta – Grecia, Turcia – Norvegia (28 martie).

Grupa D

Germania a câştigat derbiul din Cehia şi are în acest moment prim-planul în lupta pentru primul loc, Slovacia s-a impus în Cipru, după ce gazdele au rămas în 10, şi continuă să viseze frumos iar Irlanda a profitat de evoluţia slabă a Ţării Galilor pentru a obţine o victorie de moral care să o readucă în lupta pentru calificare.

Irlanda – Slovacia este marele derby de miercuri, un meci în care orice este posibil şi cine câştigă îşi elimină practic o adversară directă din lupta pentru calificare.

Irlanda – Ţara Galilor 1-0 (1-0). Ireland (39).
Cipru – Slovacia 1-3 (1-0). Aloneftis (45)/ Vittek (54), Skrtel (67), Jakubko (77).
Cehia – Germania 1-2 (0-1). Baroş (76)/ Kuranyi (42, 62).

Clasament: 1. Germania 13 puncte, 2. Cehia 10 puncte, 3. Irlanda 10 puncte, 4. Slovacia 9 puncte, 5. Cipru 4 puncte, 6. Ţara Galilor 3 puncte, 7. San Marino 0 puncte.

Etapa viitoare: Cehia – Cipru, Irlanda – Slovacia, Ţara Galilor – San Marino (28 martie).

Grupa E

Rusia s-a impus în Estonia graţie formei excelente a atacantului Kerzhakov, Israel şi Anglia şi-au pus reciproc piedică în lupta pentru calificare iar Croaţia a învins greu Macedonia, în ultimele minute şi după ce oaspeţii au rămas în 10, eliminate acelaşi Sedloski.

Meciurile de miercuri le pot readuce în prim plan pe Israel şi Anglia în condiţiile în care cele două formaţii au pierdut pe moment lupta cu Croaţia şi Rusia. Macedonia se poate implica şi ea serios în lupta pentru primele două locuri.

Estonia – Rusia 0-2 (0-0). Kerzhakov (66, 78).
Israel – Anglia 0-0.
Croaţia – Macedonia 2-1 (0-1). Srna (58), Eduardo (88)/ Sedloski (36).

Clasament: 1. Croaţia 13 puncte, 2. Rusia 11 puncte, 3. Anglia 8 puncte, 4. Israel 8 puncte, 5. Macedonia 7 puncte, 6. Estonia 0 puncte, 7. Andorra 0 puncte.

Etapa viitoare: Israel – Estonia, Andorra – Anglia (28 martie).

Grupa F

În ciuda victoriei la limită cu Danemarca, deşi nordicii au jucat aproape tot meciul în 10, Spania este în continuare în dificultate în clasament şi trebuie să tragă din greu pentru calificare.

Deşi calificarea pare o luptă în trei, cu Spania, Danemarca şi Suedia, un cuvânt greu de spus ar putea avea şi Irlanda de Nord, locul doi în acest moment dar cu un meci mai mult disputat decât principalele rivale.

Liechtenstein – Irlanda de Nord 1-4 (0-0). Burgmeier (90)/ Healy (52, 75, 83), McCann (90).
Spania – Danemarca 2-1 (2-0). Morientes (34), David Villa (45)/ Gravgaard (49).

Clasament: 1. Suedia 12 puncte, 2. Irlanda de Nord 10 puncte, 3. Danemarca 7 puncte, 4. Spania 6 puncte, 5. Letonia 3 puncte, 6. Islanda 3 puncte, 7. Liechtenstein 0 puncte.

Etapa viitoare: Liechtenstein – Letonia, Irlanda de Nord – Suedia, Spania – Islanda.

Grupa G

România a obţinut cu multă trudă un punct deosebit de important în Olanda, Belarus s-a impus la limită în Luxemburg după un meci echilibrat iar Albania şi Slovenia şi-au împărţit punctele după un meci cenuşiu.

Partidele de miercuri pot mări decisiv diferenţa dintre primele trei clasate şi restul plutonului sau pot aduce surprize care să relanseze lupta pentru calificare.

Albania – Slovenia 0-0.
Luxemburg – Belarus 1-2 (0-1). Sagramola (68)/ Kalachev (24), Kutuzov (54).
Olanda – România 0-0.

Clasament: 1. Olanda 11 puncte, 2. Bulgaria 8 puncte, 3. România 8 puncte, 4. Belarus 7 puncte, 5. Slovenia 4 puncte, 6. Albania doua puncte, 7. Luxemburg 0 puncte.

Etapa viitoare: Bulgaria – Albania, România – Luxemburg, Slovenia – Olanda (28 martie).

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here