Rezultate finale la CM de Handbal

0
129

12 selecţionate de handbal masculin s-au calificat în faza a doua grupelor la Campionatul Mondial din Germania după ultima serie de meciuri din prima fază a grupelor. Au rămas în lupta pentru titlul mondial Slovenia, Tunisia, Islanda, Franţa, Polonia, Germania, Spania, Cehia, Ungaria, Danemarca, Croaţia şi Rusia.

Grupa A

Kuweit a învins Groenlanda cu 39-27, Saad Al Azemi a marcat 11 goluri pentru învingători, iar Slovenia a învins Tunisia cu 34-27, Jure Natek a marcat opt goluri pentru învingători, astfel că Slovenia şi Tunisia merg în grupele pentru locurile 1-12, Kuweit merge în grupele pentru locurile 13-18 iar Groenlanda în grupele pentru locurile 19-24.

Grupa B

Ucraina a surclasat Australia cu 37-18, portarul ucrainean Serghy Brilik a apărat 12 aruncări din 20 iar australianul Darryl McCorrmack a marcat nouă goluri, iar Islanda a învins surprinzător Franţa cu 32-24, astdel că Islanda şi Franţa merg în grupele pentru locurile 1-12, Ucraina în grupele pentru locurile 13-18 iar Australia în grupele pentru locurile 19-24.

Grupa C

Polonia a învins surprinzător Germania cu 27-25 iar Argentina a învins Brazilia cu 22-20 după un meci în care brazilienii au condus la pauză cu 10-7. Polonia şi Germania merg în grupele pentru locurile 1-12, Argentina în grupele pentru locurile 13-18 iar Brazilia în grupele pentru locurile 19-24.

Grupa D

Egipt a învins Qatar cu 35-24, egipteanul Belal Awwad a marcat nouă goluri din 11 aruncări, iar Spania a învins Cehia cu 35-29, cehul Jan Fillip a marcat nouă goluri din 13 aruncări, astfel că Spania şi Cehia merg în grupele pentru locurile 1-12, Egipt în grupele pentru locurile 13-18 iar Qatar în grupele pentru locurile 19-24.

Grupa E

Ungaria a învins greu Angola, 34-31, ungurul Gyula Gal a marcat 10 goluri din 10 aruncări, iar Danemarca a învins Norvegia cu 27-25 astfel că Ungaria şi Danemarca merg în grupele pentru locurile 1-12, Norvegia în grupele pentru locurile 13-18 şi Angola în grupele pentru locurile 19-24.

Grupa F

Coreea de Sud a învins Maroc cu 32-19 iar Croaţia a învins Rusia cu 32-27 astfel că Rusia şi Croaţia merg în grupele pentru locurile 1-12, Coreea de Sud în grupele pentru locurile 13-18 iar Maroc în grupele pentru locurile 19-24.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here