Polo: SUA, campioană mondială şi la polo pe apă feminin

0
73

Pe lângă seria de succese răsunătoare de la Mondialele de nataţie, delegaţia Statelor Unite a câştigat aurul în proba feminină de polo pe apă după ce echipa americană a învins cu 6-5 în finala mare selecţionata Australiei.

Campionatul Mondial de polo pe apă feminin de la Melbourne s-a încheiat sâmbătă cu victoria echipei Statelor Unite, americancele învingând în finala echipa gazdă, Australia, cu 6-5, graţie în special celor trei goluri marcate de Lauren Wenger.

Cele două formaţii şi-au împărţit primele două reprize, 1-0 de fiecare parte, actul trei, cel mai spectaculos, a revenit americancelor cu 4-3 astfel că echipa Statelor Unite a intrat în repriza a patra cu avantaj minim, 5-4, şi cum ultimul act s-a încheiat la egalitate, 1-1, americancele au câştigat finala cu 6-5.

Rusia a câştigat medalia de bronz, 9-8 cu Ungaria în finala mică, Italia a terminat pe locul cinci, 7-3 în finală cu Canada, iar Spania a ocupat locul şapte, 11-9 în finală cu Grecia.

Finalele masculine au loc duminică, după următorul program, Rusia – Germania pentru locul şapte, Grecia – Italia pentru locul cinci, Serbia – Spania pentru medaliile de bronz iar Croaţia întâlneşte Ungaria în marea finală.