PLOAIE DE GOLURI/ Dinamo – Univ. Craiova 4-4

0
70

Dinamo si Universitatea Craiova au incheiat la egalitate, scor 4-4, intr-un meci-spectacol din cadrul etapei a XXXI-a a Ligii I

Oaspetii au deschis scorul in minutul 26, prin Dina, care a reluat in poarta goala pasa superba cu calcaiul reusita de golgheterul formatiei din Banie, Florin Costea (foto).

Universitatea a ramas in inferioritate numerica in minutul 33, capitanul Dorel Stoica fiind trimis la vestiare dupa ce i-a aplicat o lovitura in plina figura lui Danciulescu. Ramasi in 10 jucatori, oltenii au reusit sa majoreze diferenta cu trei minute inainte de finalul primei reprize, prin Costea.

Condusi cu 2-0 la pauza, “cainii” lui Cornel Talnar au mai primit o lovitura in minutul 49, cand Gangioveanu a reluat in plasa mingea scapata de Lobont. Imediat a inceput recitalul alb-rosiilor, iar Danciulescu (’50, ’58) si Florin Bratu (’52, ’67) au dus scorul la 4-3 pentru Dinamo!

Danciulescu a parasit terenul in minutul 70, accidentat, iar bucurestenii au ramas si ei cu un om mai putin, pentru ca Talnar efectuase deja cele trei schimbari permise de regulament.

Costea a egalat la patru in minutul 80, dupa o noua greseala a lui Lobont, si tot el putea aduce victoria formatiei pregatite de Nicolo Napoli, ratand, in ultimele minute, doua ocazii uriase.

Dinamo: 1. Lobont – 16. Blay, 18. L. Goian, 14. Pekarici (26. Zie Diabate ’46), 3. Pulhac – 24. Zicu, 6. Margaritescu, 25. Ropotan (7. C. Munteanu ’41), 20. Ad. Cristea (22. Torje ’46) – 10. Danciulescu, 15. Fl. Bratu. Antrenor: Cornel Talnar.

Universitatea Craiova: 23. Bornescu – 18. Dananae, 6. D. Stoica, 4. Mitchell, 27. Rose – 30. Prepelita, 13. Dilevski (2. Barboianu ’74), 28. Gingioveanu (33. Ad Ionescu ’57) – 77. Wobay, 20. Dina (7. V. Gaman ’53), 10. Fl. Costea. Antrenor: Nicolo Napoli.

Cartonase galbene: Margaritescu ’44, L. Goian ’63 / Dananae ’33, Rose ’74

Cartonas rosu: D. Stoica ’33.