Pandurii Târgu Jiu este prima semifinalistă

0
43

Pandurii Târgu Jiu, revelaţia Cupei României Timişoreana la fotbal, s-a calificat în semifinalele competiţiei după ce a învins cu 3-2 după prelungiri pe FC Naţional. în optimi, Pandurii eliminaseră cu 1-0 lidera Ligii I, Dinamo.

Primul meci din sferturile de finală ale Cupei României Timişoreana la fotbal le-a adus faţă în faţă pe Pandurii Târgu Jiu şi FC Naţional, două echipe aflate în dificultate în clasamentul din Liga I.

Elevii lui Eugen Neagoe au dominat teritorial prima repriză dar fără a-şi crea mari ocazii în timp ce bancarii, după o ratare importantă a lui Marints, au reuşit să deschidă scorul prin Ilin care a înscris cu un vole din prima, de la 17 metri.

După pauză, cu o formulă de joc mult mai ofensivă în care au apărut Vasilache şi Vintilescu în locurile lui Popete şi Adrian Popescu, Pandurii au început să se apropie din ce în ce mai periculos de poarta lui Cristi Munteanu şi au preluat conducerea după cele două penaltiuri transformate cu precizie de Ilie Iordache.

Bancarii, cu probleme la condiţia fizică, au reuşit totuşi să egaleze pe final şi să ducă jocul în prelungiri, Lincar marcând în minutul 88 cu un şut năprasnic de la 20 de metri.

A fost un simplu foc de paie căci Pandurii au dominat şi prelungirile iar în minutul 102 Daniel Orac a marcat golul calificării cu un şut plasat din interiorul careului mare.

Pandurii Târgu Jiu – FC Naţional s-a încheiat 3-2 şi formaţia antrenată de Eugen Neagoe s-a calificat în premieră în semifinalele Cupei României Timişoreana la fotbal, urmând ca celelalte semifinaliste să se stabilească după disputatea meciurilor Rapid – FC Argeş, Poli Timişoara – Poli Iaşi şi Steaua – Oţelul Galaţi.

Sorin Cârţu, antrenorul lui FC Naţional, a fost dezamăgit la finalul partidei de căderea elevilor săi din partea a doua a meciului dar şi de cele două penaltiuri acordate Pandurilor de centralul Marius Martiş.

Pandurii Târgu Jiu – FC Naţional 3-2 (0-1).

Au marcat: I. Iordache (51pen, 75pen.), D. Orac (102)/ Ilin (34), Lincar (88). Cartonaşe galbene: A. Rus (70)/ Lincar (43). Cartonaşe roşii:

Pandurii: Dossey – Mândrean, A. Rus, Chibulcutean, Popete (Vasilache 46) – Ad. Popescu (Vintilescu 46), Fl. Stângă, Al. Păcurar, D. Orac – L. Mihai (Vătavu 70), I. Iordache. Antrenor: Eugen Neagoe.
FC Naţional: Cr. Munteanu – Ilin, Martins, Panc, L. Rusu – Fl. Dumitru, Lincar, Pelecaci (A. Neagoe 55), Herea – Borbely, Oct. Chihaia (I. Savu 55). Antrenor: Sorin Cârţu.