OTELUL – RAPID 2-1/ Primele puncte pierdute de giulesteni

0
53

Formaţia pregătită de tehnicianul portughez Jose Peseiro, Rapid, a suferit prima înfrângere în actualul sezon al Ligii I, 1-2 pe teren echipei Oţelul Galaţi.

Golgheterul formaţiei de pe malul Dunării, Gabriel Paraschiv, a deschis scorul în minutul 50 cu un şut din afara careului de 16 metri.

Acelaşi Paraschiv a pasat şi pentru golul de 2-0, reuşit de Iorga.

Rapid a redus din diferenţă prin Djalovici, în minutul 78, şi a forţat egalarea pe final, însă elevii lui Petre Grigoraş au reuşit să menţină rezultatul până la sfârşitul celor 90 de minute.

Oţelul Galaţi: 12. Kolev – 20. Cojoc, 18. Sg. Costin, 31. Jelev, 23. Sălăgean – 5. Bourceanu – 6. Iorga (19. Vitaici ’81), 30. G. Paraschiv, 37. Viglianti, 14. S. Ilie (21. R. Stancu ’46) – 27. Pena (9. Anca ’75). Antrenor: Petre Grigoraş.

Rapid: 99. Andrade – 24. Maftei, 23. M. Constantin, 3. Fernandes, 19. Bozovici – 15. C. Lazăr, 4. J. Andrade (87. Pitbull ’66) – 30. Spadacio (21. Djalovici ’75), 10. Julio Cesar, 7. Cesinha (16. Herea ’46) – 11. Boya. Antrenor: Jose Peseiro.

Cartonaşe galbene: Iorga ’26, Vitaici ’82.