Natatie: Recorduri depasite la mondialele din Australia

0
67

La Melbourne, în Australia, se desfăşoară o nouă ediţie a Campionatelor Mondiale de nataţie iar duminică, în prima zi a probelor de înot, s-au înregistrat deja trei noi recorduri ale campionatelor.

Prima finală de la probele de înot a fost şi singura din prima zi în care nu s-a modificat vre-un record, sud-coreanul Park Tae Hwan impunându-se la 400 de metri liber masculin în 3.44.30, la peste patru secunde de recordurile australianului Ian Thorpe.

Park a fost urmat în clasament de tunisianul Oussama Mellouli, la 82 de sutimi, şi australianul Grant Hackett, la o secundă şi 13 sutimi.

Finala similară feminină a fost câştigată de vedeta delegaţiei franceze, Laure Manaudou (foto), cea care s-a impus în 4.02.61, un rezultat mai bun cu două secunde şi jumătate decât vechiul record al campionatelor care îi aparţinea aceleiaşi sportive şi mai slab cu doar 48 de sutimi faţă de recordul mondial care aparţine tot lui Manaudou.

Manaudou a câştigat finala cu un avans considerabil, 1,62 de secunde faţă de poloneza Otilya Jedrezciak şi 2,58 secunde faţă de japoneza Ai Shibata.

Finala feminină de ştafetă 4×100 metri liber a fost câştigată de echipa Australiei (Lisbeth Lenton, Melanie Schlanger, Shayne Reese, Jodie Henry) în 3.35.48, un timp cu aproape două secunde mai bun decât vechiul record al campionatelor care aparţinea tot Australiei şi cu doar 26 de sutimi mai slab decât recordul mondial al Germaniei.

Australia a fost urmată la 20 de sutimi de echipa Statelor Unite şi la o secundă şi 33 de sutimi de echipa Olandei.

Ultima finală din prima zi de concurs, cea masculină de ştafetă 4×100 metri liber, a fost câştigată de echipa Statelor Unite (Michael Phelps, Neil Walker, Cullen Jones, Jason Lezak) în 3.12.72, un rezultat cu peste o secundă mai bun decât vechiul record al campionatelor deţinut tot de SUA şi cu doar 26 de sutimi mai slab decât recordul mondial ce aparţine tot SUA.

Dintre sportivii români, Dragoş Coman a încheiat doar pe locul 17 calificările de la 400 de metri liber, la o secundă şi 71 de sutimi de calificarea în finală, Larisa Lăcustă a încheiat doar pe locul 31 calificările de la 200 de metri mixt, la aproape patru secunde de calificarea în semifinale, Camelia Potec a încheiat doar pe locul 15 calificările de la 400 de metri liber, la trei secunde şi jumătate de calificarea în finală, Valentin Preda a încheiat pe locul 25 calificările la 100 de metri bras, la jumătate de secundă de calificarea în semifinale.