Misiune dificila pentru Barcelona la Liverpool

0
69

Campioana europeană en-titre, FC Barcelona, este la un pas de a fi eliminată în optimile de finală ale Ligii Campionilor, elevii lui Frank Rijkaard fiind nevoiţi să întoarcă la Liverpool înfrângerea de pe teren propriu, 1-2.

Retrogradaţi de pe primul loc în Primera Division după o înfrângere surprinzătoare la Sevilla, 1-2 cu o FC Sevilla în inferioritate numerică, fotbaliştii de la FC Barcelona sunt hotărâţi să şteargă impresia lăsată de evoluţiile modeste din acest an cu un rezultat excelent la Liverpool.

După 1-2 acasă, catalanii sunt obligaţi să înscrie cel puţin două goluri pe Anfield Road pentru a mai spera la calificare şi a se menţine în lupta pentru a-ţi apăra trofeul cucerit în 2006 după o victorie la limită cu Arsenal, 2-1.

Rafa Benitez, antrenorul lui Liverpool, s-a declarat mulţumit de evoluţia elevilor săi în duelul cu Manchester United, chiar dacă oaspeţii s-au impus în prelungiri, şi consideră că Gerrard şi compania pot conserva rezultatul excelent obţinut în tur pe Nou Camp.

Liverpool: Reina – Finnan, Carragher, Agger, Arbeloa – Gerrard, Xabi Alonso, Sissoko, Riise – Bellamy, Kuyt. Kuyt şi Sissoko sunt în pericol de suspendare pentru prima manşă din sferturi.
FC Barcelona: Victor Valdes – Thuram, Puyol, R. Marquez, Puyol – Xavi, Deco, Iniesta – Messi, Etoo, Ronaldinho. Thiago Motta este în pericol de suspendare pentru prima manşă din sferturi.