Liga I: Universitatea Craiova – Rapid 1-1

0
42

Universitatea Craiova nu a obtinut decat un rezultat de egalitate, pe teren propriu, scor 1-1, impotriva formatiei FC Rapid Bucuresti, intr-un meci din cadrul etapei a XXIII-a a Ligii I, desi formatia din Banie a evoluat aproape toata repriza secunda in superioritate numerica.

Boya a deschis scorul pentru oaspeti in minutul 15, in timp ce gazdele au egalat prin Florin Costea (foto), noua minute mai tarziu.

Din minutul 48, giulestenii au evoluat in inferioritate numerica, dupa eliminarea lui Bozovici.

In minutul 54, marcatorul golului egalizator, Florin Costea, a fost faultat in careu de Marius Constantin, iar centralul August Constantin a aratat punctul cu var. Coman a parat insa penalty-ul executat de acelasi Costea, iar scorul a ramas 1-1.

Universitatea Craiova: 23. Bornescu – 18. Dananae, 6. D. Stoica, 4. Mitchell, 27. Rose – 2. Barboianu (77. Wobay ’59), 30. Prepelita (20. Dina ’81), 13. Dilevski – 33. Ionescu (32. Lutu ’68), 10. Fl. Costea – 17. Baird. Antrenor: Nicolo Napoli.

Rapid: 1. D. Coman – 21. Sapunaru, 24. Maftei, 23. M. Constantin, 91. Bozovici – 6. Matos (16. Herea ’59), 18. N. Grigore, 19. Pancu (4. Leonard ’50), 7. Cesinha – 30. Pinto, 11. Boya (8. Grigorie ’65). Antrenor: Mircea Rednic.

Cartonase galbene: Mitchell ’38, Barboianu ’48, Ionescu ’58, Rose ’90 / Maftei ’55

Cartonas rosu: Bozovici ’48.