LIGA I/ Universitatea Craiova – Farul Constanta 3-2

0
46

Formaţia pregătită de italianul Nicolo Napoli, Universitatea Craiova, a învins pe teren propriu echipa Farul Constanţa, scor 3-2, într-un meci din etapa a III-a a primei ligi.

Gazdele au avut şansa să deschidă scorul în minutul 3, însa penalty-ul executat de portarul Craiovei, Mircea Bornescu, a fost apărat de goalkeeper-ul Farului, Adrian Vlas.

Oltenii au deschis până la urma scorul în minutul 35, prin australianul Baird. Universitatea a mai beneficiat de o lovitură de la 11 metri în minutul 41, executată de Fl. Costea, însa din nou portarul Vlas a reuşit să respingă.

Constănţenii au profitat de ratările alb-albaştrilor şi au intors scorul, prin Gerlem (’45) şi Dorel Stoica (autogol, ’47).

Oltenii au revenit însă si au marcat un gol superb prin Florin Costea, în minutul 49. Formaţia patronata de Adrian Mititelu a reuşit golul victoriei în minutul 66, prin Mitchell.

Pe final au fost două eliminari, una de la fiecare echipă, Farmache (Farul, ’72) şi Gângioveanu (Univ. Craiova, ’90+2) fiind trimişi la vestiare, ambii pentru cumul de cartonaşe galbene.

Universitatea Craiova: Bornescu – Dănănae, Găman, Rose, Mitchell – Prepeliţă (Bărboianu 76), D. Stoica, Dilevski, Woobay (Gângioveanu 2) – Fl. Costea (Dina 62), Baird. Antrenor: Nicolo Napoli.

Farul Constanţa: Vlas – Farmache, Şchiopu, Barbu, Pătraşcu – Teekloh (Chico 66), Băcilă, Cruceru, Rusmir (Voiculeţ 59) – Gerlem, Gosic (Mendy 46). Antrenor: Ion Marin.

Cartonaşe galbene: Gângioveanu 75, 90+2 / Farmache 40, 72, Barbu 55, Cruceru 59, Băcilă 76

Cartonaşe roşii: Gângioveanu 90+2, Farmache 72.