Liga I: Universitatea Cluj – UTA 2-2

0
62

Universitatea Cluj, performera etapei precedente a Ligii I, nu a reusit decat un rezultat de egalitate, 2-2, pe teren propriu, impotriva unei alte formatii care se lupta pentru evitarea retrogradarii, UTA.

Pentru “U” a marcat Silvasan (’11, ’50), in timp ce pentru oaspeti au inscris Baltoi (foto, in tricoul lui Dinamo, formatie la care atacantul a debutat in Liga I in sezonul 1999-2000), in minutul 36, si Amoreirinha (’61).

Formatia din Arad a evoluat in inferioritate numerica in ultimele minute ale partidei, dupa ce Todea a fost eliminat.

“U” Cluj: 33. Merlier – 6. S. Radoi, 4. Astorga, 27. Bilica, 24. M. Jovanovici (20. A. Savu ’77) – 23. Silvasan (11. Cl. Raducanu ’74), 25. Boudarene, 22. Bundea (8. R. Sabo ’84), 19. G. Coman – 10. Goga, 9. N. Jovanovici. Antrenor: Alpar Meszaros.

UTA Arad: 30. D. Tudor – 25. I. Balan, 6. Chita, 2. Amoreirinha, 17. Mihut – 10. Hidisan, 16. R. Marginean, 18. Cr. Todea, 5. Fl. Dan (28. Bumbac ’90) – 9. Baltoi, 27. Zaharia (99. Oprita ’72). Antrenor: Marin Barbu.

Meciul a contat pentru etapa a XXI-a a Ligii I. In tribunele stadionului “Ion Moina” din Cluj au fost prezenti 3000 de spectatori.