LIGA I/ Steaua – Gloria Bistrita 1-0 (gol Kapetanos)

0
54

Steaua a reuşit o victorie la limită, 1-0, pe teren propriu cu Gloria Bistriţa, într-un meci din cadrul etapei a XXII-a a Ligii I, informează steaua.dailysport.ro

Cum s-a marcat golul:

1-0 Petre Marin trimite o centrare impecabilă de pe partea stângă a atacului stelist, chiar de lângă linia de tuşă, iar Kapetanos a înscris, în ciuda efortului lui Tătăruşanu (minutul 83).

Steaua a început meciul cu Cernea în poartă, însă fostul jucător al Petrolului s-a accidentat în minutul 58, Zapata revenind între buturile formaţiei roş-albastre.

În minutul 79, Bogdan Stancu a ratat o lovitură de la 11 metri obţinută de Kapetanos.

În minutul 90, Ciprian Petre a scăpat singur cu portarul Zapata, insă a fost ajuns de Goian, care l-a incomodat suficient cât să-i dea ocazia portarului columbian să intervină.

Pro şi contra Becali

Cu toate că suporterii de la Peluza Nord au anunţat înainte de meciul cu Gloria Bistriţa că nu îl mai înjura pe Becali, acest lucru nu a fost respectat de toţi suporterii. Ultraşii de la Peluza Sud au continuat să îl conteste pe latifundiarul din Pipera, iar în timpul primei reprize au afişat un banner care conţinea mesajul: “Am aşteptat acest moment ani întregi. Ai ajuns unde meriţi. Pac, pac, întelegi?”.

Spectatorii de la Tribuna I şi-a arătat, insă, susţinerea pentru finanţator, o parte dintre ei având tricouri cu inscripţia “Free Gigi”, distribuite gratuit de câteva persoane din cadrului clubului Steaua.

Elevii lui Marius Lăcătuş au intrat pe teren ţinând în mâini un banner cu mesajul “Suntem alături de Gigi Becali”.

Steaua: C. Cernea (Zapata 61) – Ogăraru (Golanski 14), Goian, Baciu, P. Marin – Ov. Petre – Nicoliţă (Szekely 56), Stancu, Toja, Semedo – P. Kapetanos.
Antrenor: Marius Lăcătuş.

Gloria Bistriţa: Tătăruşanu – Păun, Ciucă, J. Silva, Frăsinescu – Nalaţi – Achim, Băjenaru (Hora 68), Velcovici (C. Petre 61) – Sânmărtean (Silvăşan 71), Zaharia.
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.