Liga I: Poli Iasi – FC National 1-1

0
75

în al doilea meci al etapei a 20-a din Liga I la fotbal, Politehnica Iaşi şi FC Naţional au încheiat la egalitate, 1-1, scor cu care se încheiase şi prima repriză.

Ieşenii lui Ionuţ Popa (foto) au dominat mai mult meciul şi şi-au creat mai multe ocazii de a înscrie, în special prin tânăra speranţă Clement Pălimaru, în timp ce bancarii au trăit mai mult din şuturile de la distanţă.

După bara lui Pălimaru din minutul 22, gazdele au deschis scorul prin Bernard în minutul 33, reluare din apropiere, dar bancarii au egalat rapid printr-un şut senzaţional al lui Octavian Chihaia de la circa 25 de metri.

în partea a doua, ieşenii au fost din nou mai prezenţi în faţa porţii adverse dar nu au reuşit să concretizeze iar cum bancarii au rămas în zece după eliminarea lui Papură în minutul 81, cei de la Naţional s-au închis în apărare menţinând scorul de 1-1.

FC Naţional rămâne pentru moment pe ultimul loc în Liga I cu 14 puncte, la egalitate cu FC Argeş şi Jiul, iar Politehnica Iaşi, cu 25 de puncte, se află pe locul nouă, la opt puncte de retrogradare.

Politehnica Iaşi – FC Naţional 1-1 (1-1)

Au marcat: Bernard (33) / Oct. Chihaia (40). Cartonaşe galbene: L. Rusu (20), Sandulovic (29), Lincar (46 p.r.), Borbely (89). Cartonaşe roşii: Papură (81).

Poli Iaşi: Brăneţ – Buta, Ad. Toma (Ad. Ilie 88), Onuţ, Bernard – R. Miclea (Tincu 66), Mijin, Naidin, Sfârlea – Bâlbă (Silvăşan 66), Pălimaru. Antrenor: Ionuţ Popa.

FC Naţional:
E. Nae – Fl. Dumitru, Papură, Sandulovic, L. Rusu – Ilin, Panc, Lincar (Pelecaci 68), Herea – Oct. Chihaia (Cursaru 77), Borbely. Antrenor: Sorin Cârţu.

Arbitrii: Augustus Constantin (Rm. Vâlcea) – Eduard Dumitrescu (Piteşti), Daniel Burloiu (Galaţi).