Liga I: FC Vaslui – Gloria Bistrita 3-2

0
58

FC Vaslui a învins vineri cu 3-2 pe Gloria Bistriţa, la capătul unui meci în care gazdele au fost conduse de două ori, iar acum echipa lui Viorel Hizo (foto) a ajuns la cea de-a 13-a partidă consecutivă fără înfrângere.

Gloria Bistriţa reuşeşte să dechidă scorul încă din minutul 7, prin Dorel Zaharia care reia din voleu o minge centrată în careul vasluienilor.

FC Vaslui reuşeşte egalarea în minutul 20. Sabou îi pasează în careu lui Temwanjera, care preia balonul pe piept şi şuteză imparabil din întoarcere.

Din minutul 44 oaspeţii rămân în zece jucători, după ce Jozef Pereş primeşte cel de-al doilea cartonaş galben pentru proteste şi, implicit, şi pe cel roşu.

Deşi rămasă cu un om mai puţin, Gloria revine din nou în avantaj în cel de-al doilea minut al reprizei secunde. În urma unei lovituri libere executate de Adrian Nalaţi, mingea, deviată de apărarea vasluiană, intră în poarta apărată de Cristian Hăisan.

În minutul 70 FC Vaslui egalează din nou. Vasile Panait înscrie dintr-un penalty acordat în urma unui presupus fault în careu.

În minutul 79 Vasluiul reuşeşte golul victoriei. După un aut executat lung în careu, Mureşan încearcă să paseze cu pieptul pentru Albuţ însă acesta ieşise şi el la intercepţie, iar mingea intră în poartă.

FC Vaslui: Hăisan – Panait, Ivan (Buhăescu 51), Buhuş – Apostol, Zmeu, Gheorghiu (Doboş 71), Sabou, Ljubinkovic – Moraru (Bukvic 49), Temwanjera. Antrenor: Viorel Hizo

Gloria Bistriţa: Albuţ – Rus, Mureşan, Matei, Barras – Damian, Mărginean, Nalaţi (Voicilă 85), Pereş – Roszel, Zaharia. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău