LIGA I/ Dinamo, tot mai aproape de titlu: 3-0 in derby-ul cu Rapid!

0
78

Liderul Ligii I, Dinamo, a reuşit o victorie de senzatie pe teren propriu, 3-0 cu Rapid, în cel mai important meci al etapei a XXII-a

Cum s-au marcat golurile:

1-0 Torje avansează spre poarta Rapidului, centrează perfect pentru golgheterul Dănciulescu, care trage din prima la colţul lung (minutul 29)

2-0 Acelaşi Torje trimite în careul oaspeţilor, portarul Andrade se încurcă de un fundaş al giuleştenilor şi ratează intervenţia, iar Niculae trimite în poarta goala (minutul 57)

3-0 Cristea prinde un şut bun de la marginea careului şi stabileşte scorul final. Fostul jucător al Politehnicii Iaşi i-a dedicat golul lui Florin Bratu (minutul 89)

Atmosferă de zile mari în “Groapă”

Cele două galerii s-au pregătit de derby, având la dispoziţie zeci de torţe şi fumigene. Suporterii dinamovişti au afişat mai multe mesaje ironice la adresa giuleştenilor, în timp ce oaspeţii l-au “taxat” pe fostul antrenor al “alb-vişiniilor”.

Pe final de meci, cele două tabere au fost foarte aproape de o bătaie generală, însă forţele de ordine au intervenit la timp, inclusiv cu gaze lacrimogene, reuşind să-i despartă pe suporteri.

“Importante sunt cele trei puncte”

“Suporterii au fost extraordinari, şi-au încurajat echipa încă din primul minut şi le mulţumesc. Avem un meci greu la Craiova, care e o echipă foarte bună, şi e foarte important să câştigăm. Toate meciurile trebuie să le tratăm serios, pentru că am avut probleme cu echipele mici. Nu avem voie să ne relaxăm, pentru că ne aşteaptă o perioadă grea”, a declarat Mircea Rednic, intervievat de reporterul GSP TV la finalul meciului.

“Mai avem mult până departe. Le mulţumim suporterilor, sperăm să vină în număr la fel de mare şi la celelalte meciuri. Am jucat bine, nu contează scorul, 1-0, 2-0 sau 3-0, importante sunt cele trei puncte”, a declarat Ionel Dănciulescu, cel care a deschis scorul în minutul 29.

Echipele

Dinamo: Lobonţ – Blay, Tamaş, Moţi, Bruno Simao – Torje (Mitea 80), Papa Malick, N’Doye, Ad. Cristea – Dănciulescu (Zicu 86), M. Niculae (Cl. Niculescu 83).
Antrenor: Mircea Rednic.

Rapid: Elinton Andrade – Maftei, R. Fernandes, Mardare (J.P. Pinto 58), Bozovic – J. P. Andrade, Lazăr – Grigorie (Pitbull 64), Spadacio, Cesinha (Herea 77) – Djalovic.
Antrenor: Marian Rada.