Liga I: CFR Cluj – Gloria Buzau 2-0

0
83

Liderul campionatului, CFR 1907 Cluj, a invins, vineri seara, formatia Gloria Buzau, cu scorul de 2-0.

Fostul jucator al Stelei, Eugen Trica (foto), a deschis scorul in minutul 25, cu un sut la coltul lung din interiorul careului de 16 metri.

Cel de-al doilea gol al ardelenilor a fost marcat de argentinianul Sebastian Dubarbier, in minutul 49.

CFR Cluj a beneficiat de o lovitura de la 11 metri in minutul 34, insa Cadu a ratat.

CFR 1907 Cluj: 1. Nuno Claro – 2. Tony, 20. Cadu, 27. Sousa, 4. Panin – 19. Culio (5. Manuel Jose ’82), 31. Dani, 10. Trica, 7. Dubarbier (99. Diego Ruiz ’84) – 16. Semedo (8. Peralta ’71), 23. Fabbiani. Antrenor: Ioan Andone.

Gloria Buzau: 32. Minca – 18. Nejneru, 23. Ninu, 4. Jozici, 15. Vlaicu, 26. Eze – 8. Paleacu, 14. Bicfalvi, 25. Suleap (17. Guda ’54), 27. Filip (29. Vigariu ’46, 9. Iovita ’63) – 21. Simion. Antrenor: Stefan Stoica.

Cartonase galbene: Trica ’51, Semedo ’57 / Ninu ’33, Minca ’51, Vigariu ’58, Bicfalvi ’86.

Meciul s-a disputat in cadrul etapei a XXII-a a Ligii I. Pe stadionul “Dr. Constantin Radulescu” au fost prezenti peste 10.000 de spectatori.

Ando voia 7-0

“Daca marcam penalty-ul, poate scorul ar fi fost mai mare. Buzaul nu trebuia sa plece de aici fara sapte. Poate ma insel, dar nu cred”, a declarat tehnicianul gazdelor, Ioan Andone.

Dubarbier, la prima reusita pentru CFR

Mijlocasul argentinian Sebastian Dubarbier a inscris primul sau gol pentru formatia din Gruia, in minutul 49 al meciului, dupa un numar personal de exceptie.

Dubarbier a fost transferat, in aceasta iarna, de la formatia argentiniana Gimnasia la Plata. Inainte de transferul la Cluj, mijlocasul a evoluat sub forma de imprumut la o formatie tot din prima liga argentiniana, Olimpo Bahia Blanca.

Jucatorul de 22 ani i-a costat pe clujeni peste un milion de euro.