Lewis Hamilton, prima victorie in “Marele Circ”

0
88

Pilotul englez Lewis Hamilton, component al echipei McLaren Mercedes, a obtinut duminica prima sa victorie in Formula 1, terminand primul in Marele Premiu al Canadei, disputat pe circuitul Gilles-Villneuve. Britanicul a condus detasat pe parcursul intregii curse, cedand prima pozitie doar in momentele in care se afla la boxe pentru realimentare.

Coechipierul sau, Fernando Alonso, a avut o prestatie sub asteptari, iesind in decor de nenumarate ori. Spaniolul a terminat cursa abia pe locul 7, obtinand doar 2 puncte.

Lewis Hamilton a terminat cursa după 1h:44m:11,292s. El a fost urmat de Nick Heidfeld (BMW), la 4,3 secunde, iar pe locul 3 s-a clasat Alexander Wurz (Williams-Toyota), la 5,3 secunde. Poziţia a patra i-a aparţinut lui Heikki Kovalainen (Renault), la 6,7 secunde, pe 5 a terminat Kimi Raikkonen (Ferrari), la 13 secunde distanţă, pe 6 a fost clasat Takuma Sato (Super Aguri-Honda), la 16,6 secunde, pe locul 7 a terminat Fernando Alonso (McLaren Mercedes), la 21,9 secunde, iar locul 8, ultimul care a fost punctat, a fost ocupat de Ralph Schumacher, de la Toyota, la 22,8 secunde.

Ceilalţi piloţi care au reuşit să termine cursa au fost: Mark Webber (Red Bull-Renault), Nico Rosberg (Williams-Toyota), Anthony Davidson (Super Aguri-Honda), Rubens Barrichello (Honda). Felipe Massa, de la Ferrari, şi Giancarlo Fisichella, de la Renault, au fost descalificaţi pentru că au ieşit de la standuri pe culoarea roşu a semaforului.

Clasament general piloţi: 1. Lewis Hamilton 48p, 2. Fernando Alonos 40p, 3. Felipe Massa 33p.

Clasament echipe: 1. McLaren-Mercedes 88p, 2. Ferrari 60p, 3. BMW Sauber 38p.

Următoarea cursă din cadrul campionatului de Formula 1 va avea loc la 17 iunie, în Statele Unite, pe circuitul de la Indianapolis.