Lewis Hamilton castiga MP al Marii Britanii la Formula 1

0
84

Pilotul britanic Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes) a câştigat Marele Premiu al Marii Britanii la Formula 1, desfăşurat duminică pe circuitul de la Silverstone, înregistrând astfel cel de-al şaptelea său succes de la debutul în Marele Circ.

Cursa, derulată pe ploaie, a fost dominată de Hamilton (23 de ani), care a reuşit să-l devanseze cu peste un minut pe germanul Nick Heidfeld (BMW Sauber), poziţia a treia fiind ocupată de brazilianul Rubens Barrichello (Honda). Campionul mondial en titre, finlandezul Kimi Raikkonen (Ferrari) s-a clasat doar pe poziţia a 4-a, la un tur de pistă în spatele învingătorului.

În urma acestui succes, Lewis Hamilton a urcat pe prima poziţie în clasamentul general al piloţilor, la egalitate de puncte (48) cu piloţii echipei Ferrari, brazilianul Felipe Massa (clasat pe locul 13) şi finlandezul Kimi Raikkonen, după derularea a 9 din cele 18 etape ale sezonului. El este primul pilot britanic care reuşeşte să se impună la Silverstone, după scoţianul David Coulthard, în anul 2000.