Joi se dispută semifinalele Mondialului masculin

0
90

Ediţia din acest an a Campionatului Mondial de handbal masculin ce se desfăşoară în Germania se apropie de final urmând ca joi să se dispute semifinalele Germania – Franţa şi Polonia – Danemarca.

Germania, ţara gazdă, a pierdut surprinzător cu Polonia în primul tur, 25-27, după victorii clare, 27-22 cu Brazilia şi 32-20 cu Argentina, şi-a învins adversarele din faza a doua a grupelor, 35-29 cu Slovenia, 35-28 cu Tunisia, 29-26 cu Franţa şi 33-28 cu Islanda, şi a trecut în sferturi de campioana en-titre, Spania, cu 27-25, în ciuda celor opt goluri marcate de pivotul iberic, Rolando Urios Fonseca.

Franţa a fost spulberată de Islanda, 24-32, în prima fază a grupelor după ce s-a distrat cu Ucraina, 32-21, şi Australia, 47-10, a pierdut şi cu Germania, 26-29, în faza a doua a grupelor, le-a învins pe Polonia, 31-22, Slovenia, 33-19, şi Tunisia, 28-26, şi a trecut în sferturi cu 21-18 de Croaţia, campioana olimpică en-titre, graţie în special celor opt goluri marcate de Luc Abalo.

Polonia, una dintre revelaţiile competiţiei, a obţinut trei victorii în prima fază a grupelor, 29-15 cu Argentina, 31-23 cu Brazilia şi 27-25 cu ţara gazdă, Germania, în faza a doua a grupelor a pierdut cu Franţa, 22-31, şi a învins Islanda cu 35-33, Tunisia cu 40-31 şi Tunisia cu 38-27, şi a trecut în sferturi la limită, 28-27, de Rusia, graţie celor şapte goluri marcate de Karol Bielecki.

Danemarca a trecut cu emoţii de prima fază a grupelor, 29-30 cu Ungaria, 27-25 cu Norvegia şi 39-20 cu Angola, a pierdut un meci şi în faza a doua a grupelor, 26-28 cu Croaţia, pentru a învinge Spania cu 27-23, Rusia cu 26-24 şi Cehia cu 33-29, şi a depăşi în sferturi, după prelungiri, Islanda, 42-41, după ce Lars Madsen, Michael Knudsen şi Andres Ochsler au marcat cîte nouă goluri.

Finalele sunt programate duminică la Koln, de la orele 15 şi, respectiv, 17.30, după ora României.