INTERVIU MARK VAN BOMMEL/ Liniste, vorbeste capitanul!

0
32

Mark Van Bommel s-a lansat în fotbalul mare la PSV Eindhoven, echipă la care a jucat în perioada 1999-2005. După şase sezoane în care a îmbrăcat tricoul alb-roşu, mijlocaşul olandez a semnat cu Barcelona. A jucat un an pe “Camp Nou” şi a cîştigat Liga Campionilor şi titlul în Spania cu formaţia catalană. În vara lui 2006 s-a transferat la FC Bayern Munchen şi a devenit în scurt timp căpitanul echipei

SportM: Mark, aţi învins de două ori Steaua în această toamnă, ce părere ţi-au lăsat românii?
Mark van Bommel: Nu aveţi o echipă rea, iar în tur am cîştigat şi cu puţin noroc. La Bucureşti putea să se încheie şi la egalitate meciul. Steaua a avut două bare şi putea să ne egaleze, dar să nu uităm că şi noi am avut trei ocazii mari în primele 25 de minute.

SportM: Totuşi, acum i-aţi spulberat pe stelişti.
Van Bommel: Da, dar la pauză a fost 0-0. În repriza a doua a existat însă doar o echipă pe teren, Bayern Munchen. După ce am deschis scorul, eu am fost sigur că nu mai putem pierde acest meci. Am jucat ca la carte şi nu cred că ne putea sta cineva în cale.

SportM: Ţi-a plăcut vreun jucător de la oaspeţi?
Van Bommel: Numărul 10 (n.r. – Dayro Moreno). Sînt mai mulţi jucători buni la echipa voastră, dar chiar nu aveau ce să facă. Pur şi simplu, noi am fost prea buni.

SportM: Aţi jucat şi cu Steaua, şi cu Fiorentina, cine crezi că se va califica în Cupa UEFA?
Van Bommel: Sînt două formaţii apropiate ca valoare, dar cred că italienii sînt favorţi, pentru că au trei puncte acumulate, faţă de unul singur cît aveţi voi. Depinde mult de startul meciului de la Bucureşti. Dacă Steaua marchează prima, poate să învingă pe Fiorentina, dar dacă băieţii lui Prandelli deschid scorul, sînt ca şi calificaţi în Cupa UEFA.

SportM: Ce zici de atacantul Fiorentinei, Adrian Mutu?
Van Bommel: Mutu este un superjucător, iar acest lucru l-am simţit din plin mai ales în meciul de la Fiorentina. Ne-a dat un gol frumos şi şi-a mai creat cîteva ocazii mari. Mutu a crescut mult în ultimii ani şi, chiar dacă nu a marcat foarte des sezonul acesta, rămîne cel mai bun fotbalist din echipa sa şi unul dintre cei mai buni atacanţi din Italia.

Căpitanul lui Bayern, Mark Van Bommel alături de redactorul “SportMagazin” Ovidiu Ionescu