Hochei pe gheata / Rezultate din NHL

0
58

Deşi a fost condusă cu 2-0 după mai puţin de şase minute de joc, Phoenix Coyotes a revenit în jocul de pe terenul lui Los Angeles Kings şi s-a impus cu 3-2, Travis Roche marcând golul victoriei cu 99 de secunde înainte de final.

NHL

Washington Capitals – Florida Panthers 1-4, au marcat Dainius Zubrus, respectiv Martin Gelinas, de două ori, Jozef Stumpl şi Ville Peltonen. Gazdele au deschis scorul şi au condus până în minutul 22.

New York Rangers – Atlanta Thrashers 1-3, au marcat Jaromir Jagr, respectiv Ilya Kovalchuk, Niclas Havelid şi Marian Hossa. în minutul 48 scorul era încă 1-1.

New Jersey Devils – Philadelphia Flyers 4-3 după lovituri de departajare, au marcat Scott Gomez, Jamie Langenbrunner şi Brian Gionta, respectiv Ryan Potulny, Kyle Calder şi Simon Gagne. Devils au egalat la 3 cu 21 de secunde înainte de final.

San Jose Sharks – St. Louis Blues 0-1, au marcat Bill Guerin.

Los Angeles Kings – Phoenix Coyotes 2-3, au marcat Alexander Frolov şi Anze Kopitar, respectiv Josh Gratton, Ladislav Naghy şi Travis Roche.

Edmonton Oilers – Calgary Flames 0-4, au marcat Matthew Lombardi, Dustin Boyd, Alex Tanguay şi Dion Phaneuf.

Minnesota Wild Cats – Dallas Stars 1-2 după lovituri de departajare, au marcat Mikko Koivu, respectiv Niklas Hagman.

Colorado Avalanche – Detroit Red Wings 3-1, au marcat Ian Laperriere, Andrew Brunette şi Joe Sakic, respectiv Valtteri Filppula.

Carolina Hurricanes – Tampa Bay Lightning 5-6 după lovituri de departajare, au marcat Eric Staal, de două ori, Ray Whitney, Andrew Ladd şi Scott Walker, respectiv Vaclav Prospal, Vincent Lecavalier, Paul Ranger, Martin St. Louis şi Filip Kuba. Hurricanes au condus în permanenţă pe tabela de marcaj dar au cedat meciul la lovituri de departajare.

Nashville Predators – Chicago Blackhawks 6-3, au marcat Martin Erat, Jean Pierre Dumont, David Legwand, de trei ori, şi Kimmo Timonen, respectiv Martin Havlat, Craig McDonald şi Duncan Keith. Cu 12 minute înainte de final scorul era egal, 3-3.

Pittsburgh Penguins – Toronto Maple Leafs 8-2, au marcat Jordan Staal, Jarkko Ruutu, Mark Recchi, de trei ori, Sidney Croybs, Michel Ouellet şi Ryan Malone, respectiv Jeff O’Neill şi Brendan Bell.

Montreal Canadians – Buffalo Sabres 4-3, au marcat G. Latendresse, Sakku Koivu, Francis Bouillon şi Michael Ryder, respectiv Daniel Briere, de două ori, şi Derek Roy. Gazdele au condus cu 3-0, Sabres au egalat la 3 dar Ryder a adus victoria pentru Canadians cu mai puţin de trei minute înainte de final.

Boston Bruins – Ottawa Senators 0-3, au marcat Chris Phillips şi Dany Heatley, de două ori.