Handbal: HCM Roman, aproape de semifinalele Cupei Challenge

0
76

În ultimul meci din sferturile de finală ale cupelor europene la handbal feminin cu o echipă românească pe teren, HCM Roman a învins cu 24-18 pe Cercle Dijon însă returul din Franţa se anunţă unul extrem de dificil.

După victoria lui U Jolidon Cluj cu Tomis Constanţa, 34-21, şi înfrângerile lui Rulmentul Braşov cu Zvezda Zvenigorod şi Oltchim Rm. Vâlcea la Podravka Koprivnica, duminică a venit rândul să intre în sferturile de finală şi HCM Roman.

Cu Corian Demeterca, Dana Ciubotaru şi Manuela Rădulescu în prim plan, formaţia noastră a dominat meciul însă nu a reuşit să se desprindă la o diferenţă comfortabilă.

După 12-7 la pauză şi 12-11 în partea a doua, Handbal Club Municipal Roman a adunat şase goluri avantaj faţă de Cercle Dijon însă returul din Franţa va fi unul cât se poate de dificil mai ales în condiţiile în care Cercle Dijon a recuperat în optimi 10 goluri în dubla cu Fleury les Aubrais, impunându-se acasă cu 13 goluri diferenţă.