GLORIA – STEAUA 2-2/ Bogdan Stancu salveaza Steaua de la infrangere

0
67

Steaua a remizat, scor 2-2, pe terenul Gloriei Bistriţa, într-un meci disputat sâmbătă în cadrul etapei a V-a a Ligii I.

Gazdele de la Gloria au deschis scorul în minutul 4, prin Csaba Borbely, care l-a învins pe Zapata cu un şut la colţul scurt, profitând şi de plasamentul slab al portarului columbian.

Condusă, Steaua a forţat egalarea, însă nu a reuşit-o decât în minutul 44, când Bogdan Stancu a fost mai rapid decât portarul Gloriei, Albuţ, şi a împins mingea în poarta ardelenilor.

Roş-albaştrii au forţat victoria, însă cei care au trecut în avantaj au fost bistriţenii, prin Hora (min. 74), care l-a învins pe Zapata după un contraatac de manual.

Bogdan Stancu a reuşit dubla şi a salvat Steaua de la înfrângere în minutul 3 al prelungirilor.

Gloria Bistriţa: Albuţ – Vagner, Frăsinescu, Fl. Moldovan, Panc – Mărginean, Achim – Diogo (Velcovici 72), Coroian (Sabou 60), C. Petre (Hora 46) – Borbely. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Steaua: Zapata – Baciu, I. Rada (Rădoi 51), Ghionea, Neşu – Tiago – Nicoliţă, Neaga, B. Stancu, Toja (Kapetanos 78) – Arthuro (Dayro Moreno 58). Antrenor: Marius Lăcătuş.

Cartonaşe galbene: R. Mărginean 19, C. Petre 42, Albuţ 63, Diogo 70 / Neaga 24, Toja 78.