Galacticii, afara din galaxie

0
67

Bayern a reuşit cel mai rapid scor din istoria Ligii Campionilor prin olandezul Roy Makaay după doar 11 secunde şi o gravă greşeală a lui Roberto Carlos iar nemţii au dominat copios jocul în primele 35 de minute şi în ciuda unei oarecare echilibrări din partea lui Real, Bayern a fost totuşi în permanenţă la timonă.

Lucio a marcat pentru 2-0 cu capul după o lovitură de colţ iar Ruud Van Nistelrooy a marcat golul de onoare pentru madrileni după un penalty discutabil acordat de centralul Luboş Michel.

Real Madrid este eliminată de Bayern Munchen şi a doua super-putere din Primera Division, după FC Barcelona, va începe şi ea un proces masiv de reconstrucţie, lucru necesar mai ales după frământările de după era galactică.

De la gazde s-au remarcat Lucio, 6.7, Makaay, 6.7, şi Schweinsteiger, 6.5, şi au dezamăgit Hargreaves, 4.8, Kahn, 5.9, şi Van Buyten, 5.9, în timp ce de la oaspeţi s-au remarcat Van Nistelrooy, 8.3, Casillas, 6.4, şi Raul, 6.4, şi au dezamăgit Emerson, 3.3, Higuain, 4.3, şi Cassano, 4.9.

Bayern Munchen, AC Milan, Manchester United şi PSV Eindhoven sunt cele patru formaţii care s-au calificat alături de FC Liverpool, Chelsea Londra, FC Valencia şi AS Roma în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

în urnele pentru tragerea la sorţi de vineri la prânz vor intra trei echipe din Premier League, două din Serie A şi câte una din Bundesliga, Primera Division şi Eredivisie.

Bayern Munchen – Real Madrid 2-1 (1-0). Bayern Munchen s-a calificat în sferturi datorită numărului mai mare de goluri marcate în deplasare, scorul general fiind 4-4.

Au marcat: Makaay (1’), Lucio (67’)/ Van Nistelrooy (83’ pen.). Cartonaşe galbene: Van Bommel (24’, 82’), Podolski (47’ p.r.)/ Sergio Ramos (8’), Guti (55’), Diarra (61’, 82’). Cartonaşe roşii: Van Bommel (82’)/ Diarra (82’).

Bayern: Kahn – Sagnol (Gorlitz 85’), Lucio, Van Buyten, Lahm – Salihamidzic, Hargreaves, Van Bommel, Schweinsteiger – Makaay (Cl. Pizarro 67’), Podolski (Demichelis 87’). Antrenor: Ottmar Hitzfeld.
Real Madrid: Casillas – Torres, Sergio Ramos, Helguera, Roberto Carlos – Emerson (Guti 32’), Fernando Gago (Robinho 75’), Diarra – Van Nistelrooy, Higuain (Cassano 46’), Raul. Antrenor: Fabio Capello.

Arbitru: Luboş Michel (Slovacia).