FOTBAL EXTERN/ Thriller in finala Cupei Greciei

0
68

După o finală dramatică, încheiată cu scorul de 3-3 după 90 de minute, 4-4 după prelungiri şi 19-18 după loviturile de departajare, Olympiakos Pireu a câştigat, pentru a douăzecişipatra oară, Cupă a Greciei

Finala Cupei Greciei la fotbal, ediţia 2009, a fost un adevărat thriller. Olympiakos şi AEK Atena au intrat pe teren pentru a-şi disputa trofeul şi au oferit un spectacol veritabil. La finalul celor 90 de minute, scorul a fost egal, 3-3. S-a intrat în prelungiri, care s-au încheiat tot nedecis, 1-1. Aşa că învingătoarea avea să fie aflată după loviturile de departajare. Scorul la penalty-uri a fost 15-14 pentru Olympiakos, portarul echipei din Pireu, Antonis Nikopolidis, campion european în 2004, marcând de două ori de la punctul cu var.

După ce şi-au asigurat şi campionatul intern, Olympiakos a reuşit cea de-a XIV-a “dublă” din istorie.